Hipolit Cegielski. Mit czy dziedzictwo?

Czy Hipolit Cegielski ma coś wspólnego z wydarzeniami Czerwca ’56? Czy jego obecność na zakładowym sztandarze jest wyłącznie symboliczna, czy może pozostawił po sobie realne dziedzictwo? Jaki był etos pracy, przedsiębiorczości i patriotyzmu Hipolita Cegielskiego – mistrza polskiej pracy organicznej? Na te pytania będzie można poszukać odpowiedzi 17 grudnia, podczas premiery filmu “Poszukiwany Hipolit Cegielski”.

Na teren Zakładów Hipolita Cegielskiego, w miejsce o szczególnym znaczeniu dla historii miasta, będzie można przenieść się za sprawą filmu i poszukać odpowiedzi na pytanie o postać Hipolita Cegielskiego. Film to autorska wypowiedź młodych twórców, którzy postanawiają wyjąć Hipolita Cegielskiego z muzealnej gabloty. Następnie wyruszają na poszukiwanie prawdziwego człowieka. Twardego przedsiębiorcy, filantropa, wizjonera. Szukając Hipolita odkrywają fragment zapomnianego świata i stawiają pytania o dzisiejsze doświadczenia.

Organizatorzy zapraszają również na inaugurację debaty “Pamięć i Tożsamość Rzeczypospolitej. Dziedzictwo Polskiej Pracy Organicznej”. Celem debaty jest promocja pracy organicznej i odkrywanie jej tradycji dla współczesnej Rzeczypospolitej. Praca organiczna rozumiana jest jako specyficzna metoda działania pro publico bono. To doświadczenie przekazywane przez pokolenia poszczególnych mistrzów pracy organicznej jest nie tylko metodą budowania budowania kultury solidarności, ale także dorobkiem filozoficznym prezentującym swoistą (organiczną) wizję wspólnity narodowej. Czy w dzisiejszych realiach nie jest wciąż aktualna i potrzebna?

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 grudnia o godz. 18.00 w Sali Renesansowej poznańskiego ratusza.