Na Starym Mieście powstaje nowy pomnik

Klemens Janicki siądzie na cokole u zbiegu ulic Rynkowej, 23 Lutego i Masztalarskiej. To pomysł poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami na upamiętnienie zapomnianych poetów.

Pomników i rzeźb w Poznaniu nie brakuje – swego rodzaju „pomnikomania” panuje już od dobrych kilku lat, a w planach jest przecież jeszcze kilka monumentów. Tylko na płycie Starego Rynku znajduje się 7 takich obiektów, a w najbliższej okolicy kolejne (wliczając np. Hygieję na placu Wolności czy też Starego Marycha). Ulica Masztalarska także jest „opomnikowana” – na placu przy murach obronnych znajduje się popiersie Romana Wilhelmiego. Po sąsiedzku zaś stanie (czy też raczej: usiądzie) Klemens Janicki.

To inicjatywa poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a partnerami tego przedsięwzięcia są firmy budowlane: UWI Inwestycje oraz Eiffage Polska Budownictwo. Niedawno rozpoczęły się prace budowlane, powstała już „wysepka”, na której zostanie umieszczony cokół z pomnikiem poety.

Klemens Janicki był poetą okresu odrodzenia, żył w latach 1516-1543. Pochodził z Januszkowa (miejscowość położona pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą), ale wykształcenie zdobył w poznańskiej Akademii Lubrańskiego. Był poetą piszącym w języku łacińskim. Zmarł prawdopodobnie w Krakowie.