Holenderskie know-how w Poznaniu? Coraz bliżej międzynarodowej konferencji

Warsztaty, spotkania i dyskusje o tym, jak w przyszłości powinno wyglądać nasze miasto, a wszystko to w międzynarodowej, polsko-holenderskiej obsadzie. 19 listopada w Poznaniu odbędzie się międzynarodowa konferencja “Miasta w okresie transformacji. Zrównoważenie, inteligentnie i przyjaźnie do zamieszkania: podejście holenderskie”.

Podczas konferencji uczestnicy będą zastanawiać się m.in. nad tym, jak odkryć miasto na nowo, jak poprawić jakość życia w mieście, czy potrzebujemy więcej zieleni, czy woda to szansa, czy zagrożenie w przestrzeni miejskiej, a także w jaki sposób angażować mieszkańców w proces rozwoju miasta. O tym i nie tylko debatować będą eksperci z Polski i Holandii. Bo konferencja “Miasta w okresie transformacji. Zrównoważenie, inteligentnie i przyjaźnie do zamieszkania: podejście holenderskie” to efekt współpracy naszego miasta z holenderskimi jednostkami.

Inaugurujące konferencję spotkanie otworzą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oraz Paul Bekkers, ambasador Królestwa Niderlandów. Podczas spotkania wystąpią specjaliści z różnych dziedzin, w tym: Rob van Gijzel, burmistrz Eindhoven, który przedstawi ekonomiczną transformację miasta, Tracy Metz, dziennikarka i pisarka, która omówi założenia nowego holenderskiego podejścia dotyczącego wody w mieście, i Niek Roozen, architekt krajobrazu, któremu w udziale przypadnie przedstawienie aspektu zieleni w mieście jako czynnika wpływającego na jakość życia mieszkańców.

Druga część konferencji ma mieć charakter warsztatowy. Opierać się będzie na pracy w mieszanych, polsko-holenderskich grupach. Tematyka warsztatów będzie koncentrować się wokół trzech zagadnień: komfort i jakość życia w mieście, zdrowe otoczenie życia w mieście oraz cyfrowe miasto. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

Konferencję zaplanowano na 19 listopada, a miejscem jej odbywania się ma być Aula Artis Collegium da Vinci w Poznaniu (dawna Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa) przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10. Początek o godz. 9.00.

Zapisy (wraz z podaniem wybranego warsztatu) przyjmowane są pod adresem rom@um.poznan.pl do 13 listopada, szczegóły wydarzenia można natomiast znaleźć w załączonym programie na stronie www.citiesintransition.pl