Zaskakująco Inny Festiwal

Inny Festiwal za pomocą różnych form ekspresji artystycznej i edukacyjnej aktywizuje i integruje osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi. Promuje miejsca dostępne dla obu tych grup. Tworzy przestrzeń wymiany i poznania.

Po kilku edycjach festiwalu Inwazja barbarzyńców w poznańskiej przestrzeni kulturalnej, Fundacja Barak Kultury postanowiła zainaugurować jego jesienną odmianę – Inny Festiwal. Wydarzenia odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych fizycznie, festiwal tłumaczony jest na język migowy, film oraz kabaret pokazywane są z audiodeskrypcją.
– Przy naszym drugim festiwalu Inwazji barbarzyńców mieliśmy bardzo rozbudowany wątek dotyczący osób z niepełnosprawnościami, tłumaczyliśmy dużo spotkań na migowy, robiliśmy audiodeskrypcję – mówi Przemysław Prasnowski, koordynator merytoryczny Fundacji Barak Kultury. – Temat wydał nam się na tyle istotny i pociągający, że postanowiliśmy jakby wydzielić taki nurt Inwazji barbarzyńców, który tych tematów dotyka. Stąd wyłonił się Inny Festiwal, który traktuje także o mniejszościach, ale bardzo skonkretyzowanych, dotyczących osób z niepełnosprawnościami.

Na tegorocznej edycji Innego Festiwalu premierę będzie miała instalacja miejska. „[sic] 2”, to dwie dopełniające się przestrzenie, które w intrygujący sposób łączą zmysły: słuchu i wzroku. Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi kabaret Drzewo A Gada z Katowic. Trzonem kabaretu jest Patryk Laksa, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym przez co całe jego dzieciństwo skupione było na walce o niezależność i możliwość samodzielnego poruszania się.
– Tegoroczna edycja jest dość zaskakująca, bo po raz pierwszy mamy formułę kabaretu i myślę, że jest to rzadkość tematyczna dotycząca osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Przemysław Prasnowski. – Nasz festiwal staramy robić się z pewną lekkością mimo, że jest cała strefa edukacyjna, która do tematu podchodzi poważnie. Festiwal ma pokazywać, że osoby z niepełnosprawnością też mają poczucie humoru i dystans do swojej niepełnosprawności tak jak na przykład kabaret Drzewo A Gada.

Temat tabu, jakim jest seksualność osób z niepełnosprawnością, zostanie podjęty w audycji radiowej, którą poprowadzi ceniona dziennikarka Agnieszka Gulczyńska. Jej rozmówcami będą dyrektorka Galerii Tak Małgorzata Szaefer i pracująca z osobami niepełnosprawnymi, pedagog, Monika Karwacka.
– Są tematy, które są często przemilczane jeżeli chodzi o osoby z niepełnosprawnością, jak temat seksualności tych osób – mówi Przemysław Prasnowski. – Chcemy odsłonić tematy tabu.

Seans filmowy z audiodeskrypcją to już tradycja Innego Festiwalu. W tym roku  zostanie pokazany film „To właśnie seks”. Przebojowa komedia o seksualnych fantazjach. Podobno najlepszym lekarstwem na nudę w związku jest odrobina pikanterii w sypialni. Jednak dzielenie się erotycznymi pomysłami może przynieść wyjątkowo zabawne skutki. Australijski reżyser Josh Lawson pokazuje w swoim filmie zwyczajne pary i ich niezwykłe łóżkowe perypetie.

Spektakl „Ha Noi” Teatru Ba-Q jest swobodną interpretacją niedawno wydanej książki Agnieszki Kłos „Gry w Birkenau”. Ha Noi to współczesny labirynt, w którym każda tożsamość jest możliwa. Po tym labiryncie błądzi młoda kobieta, nadwrażliwa i empatyczna, próbując nadać tandetnemu chaosowi jakiś sens. Spektakl ma formę kolażu, w którym uzupełniają się elementy literatury, tańca współczesnego, fotografii i muzyki improwizowanej na żywo. Bardzo ważnym dopełnieniem spektaklu podczas festiwalowych pokazów, będzie język migowy.

Poznańską część festiwalu zakończy pokaz filmu dokumentalnego „Wskrzeszanie zmarłych. Tajemnica płytek Toynbee’ego”. Film uważany jest za jedną z najciekawszych wizji Outsider art., nurtu w sztuce, odwołującego  się do spontanicznej kreacji, tworzonego przez artystów – amatorów.

Inny festiwal to także blok edukacyjny, na który składają się warsztaty. Podczas zajęć prowadzonych przez Katarzynę Glemę, instruktora orientacji przestrzennej, będzie można wejść w świat osób niewidzących i nabyć kompetencje przewodnika. Z kolei warsztaty Poli Markowicz, psychoterapeuty i profilaktyka,  skierowane są do opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Dzieci ze szkół specjalnych, będą mogły „namalować świat”, całym swoim ciałem, podczas warsztatów plastycznych z Ambientówką.

18  października  festiwal przeniesie się do  Ostrowa Wielkopolskiego, natomiast  23  października  odbędzie się w Krotoszynie. Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli zapoznać się z instalacją [sic] 2, obejrzeć  spektakl „Ha Noi” oraz wziąć udział w warsztatach.

Program:
POZNAŃ
Poniedziałek 12.10
16.30 – 18.30  – Poprowadź mnie – warsztaty, prowadzenie: Katarzyna Glema
Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11

Wtorek 13.10
16.00 – 20.00  „[sic] 2” – instalacja, sono. tekstura
Galeria Malta/ ul. Maltańska 1

19.00 – Drzewo A Gada – kabaret,  AUDIODESKRYPCJA,  J.MIGOWY
Nowa Gazownia/ ul. Ewangelicka 1 (wejściówki do odbioru CIM od 2.10, ul. Ratajczaka 44)

21.05 – „Rozmowy po zachodzie: Seksualność osób z niepełnosprawnością” – audycja radiowa ,prowadzenie: Agnieszka Gulczyńska
Radio Merkury 100,9 FM

Środa  14.10
16.00 – 20.00  „[sic] 2” – instalacja, sono. tekstura
Galeria Malta/ ul. Maltańska 1

17.00  „To właśnie seks” – film,  reż. Josh Lawson  NAPISY DLA NIESŁYSZĄCYCH, AUDIODESKRYPCJA
Kino Muza/ ul. Św. Marcin 30 (wejściówki do odbioru godzinę przed  seansem w Kinie Muza)

Czwartek 15.10
16.00 – 20.00 „[sic] 2” – instalacja, sono. tekstura
Galeria Malta/ ul. Maltańska 1

19.00  „Ha Noi” – spektakl, Teatr Ba-Q  J.MIGOWY
Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11 (rezerwacja miejsc www.tlustalangusta.pl)

Piątek 16.10
Godz.18.00 „Wskrzeszanie zmarłych. Tajemnica płytek Toynbee’ego” – reż. Jon Foy
Galeria Tak, ul. Mielżyńskiego 27/29

Sobota 17.10
Godz. 9.30 – 14.30 – „Świadome pomaganie osobom  z niepełnosprawnościami” – warsztaty, prowadzenie: Pola Markowicz
Republika Sztuki Tłusta Langusta/ ul. Gwarna 11

Bezpłatne wejściówki:  kabaret – Cim/ ul. Ratajczaka 44 (od 2.10) , film – Kino Muza/ Św. Marcin 30 (wejściówki do odbioru godzinę przed  seansem),  spektakl– rezerwacja internetowa tlustalangusta.pl, warsztaty – barakkultury@barakkultury.pl Festiwal tłumaczony na j.migowy, dostępny dla osób niepełnosprawnych fizycznie, z audiodeskrypcją (film, kabaret).

OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Niedziela 18.10
13.00 – 18.00  „[sic] 2” – instalacja, sono. tekstura
Galeria Ostrovia/ ul. Kaliska 120

18.00 „Ha Noi” – spektakl,  Teatr Ba-Q
Forum Synagoga/ ul. Raszkowska 21

Bezpłatne wejściówki: spektakl –  Forum Synagoga,  ul. Raszkowska 21

KROTOSZYN
Piątek 23.10
Godz.13.00 – 18.00 „[sic] 2” – instalacja, sono. tekstura
Galeria Krotoszyńska/ ul. Słodowa 13
Godz.17.00 „Ha Noi” – spektakl,  Teatr Ba-Q
Krotoszyński Ośrodek Kultury/ ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18

Bezpłatne wejściówki: spektakl – Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18