Wyspani mogą więcej, czyli Strefa Regeneracji na 16. PKO Maratonie

Po wycieńczającym wysiłku jakim jest bieg maratoński mięśniom biegacza należy się regeneracja. Sen to najlepsza, ale często zaniedbywana forma regeneracji – także dla maratończyków.

W specjalnie przygotowanej Strefie Regeneracji na 16. PKO Maratonie, zawodnicy po dobiegnięciu do mety będą mogli na wygodnych materacach odpocząć i skorzystać z profesjonalnego sprzętu.
– Strefą regeneracji chcielibyśmy zaaranżować takie przytulne miejsce, gdzie można odpocząć. Mamy również masażystów, którzy będą masować naszych maratończyków. Chcieliśmy zadbać o to, żeby ten odpoczynek był zakończony regeneracją i uspokojeniem – wyjaśnia Paulina Młyńska, konsultantka PR Spółdzielnia PR. – Mamy tutaj materace, które polecamy także sportowcom, bo dobrze podpierają kręgosłup, a przez to można dobrze i zdrowo się wyspać.

Biegacze przykładają wagę do ilości i jakości treningów, diety i ogólnej regeneracji wydając pieniądze na masaże, sauny i inne specyfiki pomagające się zregenerować. Zapominają często, że sen to najtańsza i najprostsza droga do regeneracji.
– Wyspanie, dobry sen bardzo wpływa na nasze życie, naszą energię i stąd właśnie hasło „Wyspani mogą więcej”. Chcemy zwrócić uwagę ludzi na sen, jak ważny jest ten sen, jak ważna jest jakość snu i by przy wyborze materaca kierowali się swoim zdrowiem – mówi Marta Bartoszak, specjalista ds. marketingu Hilding Anders Polska.

71,5% Polaków czuje się niewyspanym w ciągu dnia, 49,3% ma problemy z zaśnięciem, a pomimo tego wciąż sądzą, że bezsenność ich nie dotyczy. 48,8 % badanych śpi na wersalkach czy sofach rozkładanych pomimo, że 61,4% z nich przyznaje, że wygodne łóżko jest fundamentalnym czynnikiem decydującym o jakości snu.

Wie o tym Hilding Anders Polska, która jako pierwsza przeprowadziła badanie jakości snu Polaków. Produkując i unowocześniając materace i łóżka zapytała swoich odbiorców jak i na czym śpią oraz jakie ze snem mają problemy – wyniki okazały się zaskakujące.
– Postanowiliśmy przeprowadzić w Polsce pierwsze badanie jakości snu. Te badania wystartowały w styczniu 2015 roku i przebadaliśmy tysiąc osób. Pytaliśmy o rzeczy absolutnie nie marketingowe, tylko o bardzo miękkie sprawy, czyli o to jak śpimy, jak długo śpimy, na czym śpimy, jakie mamy kłopoty ze snem – mówi mówi Paulina Młyńska.

Interpretację badań dokonaną przez ekspertów, podstawową wiedzę z zakresu zdrowego snu oraz same wyniki wraz z szczegółowymi wykresami prezentuje popularno-naukowa publikacja, jaką jest „Księga Zdrowego Snu”. Jej celem jest edukacja społeczna i zwiększanie świadomości z zakresu zdrowego snu.
– Badania wykazały, że rzeczywiście większość osób wie o konieczności spania na dobrym podłożu, ale w rezultacie tego nie robi – mówi Michał Nowak, fizjoterapeuta Smart Therapy. – Mamy tutaj pole do popisu, zarówno do wyedukowania i nakłonienia ludzi do zaopatrzenia się w dobry materac, a kolejna sprawa to uświadomienia dlaczego to jest tak ważne. Materac i podłoże, na którym śpimy to jest jedyna sprawa, która tak naprawdę ogranicza nas w nocy pod kątem fizycznym.