Będą bezpłatnie badać w Poznaniu

Od 21 do 25 września trwać będzie III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej o chorobie, będącej jedną z najczęstszych i zarazem najmniej znanych chorób nowotworowych. W ramach akcji w ponad czterdziestu placówkach w całej Polsce, w tym także w Poznaniu, odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne.

Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem mózgu). Jak wynika z badań, jest to szósty rak pod względem częstości występowania w Polsce – liczba chorych jest w jego przypadku dwukrotnie większa niż pacjentów z rakiem szyjki macicy. Tylko w 2012 r. raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 tys. osób, w samej zaś Wielkopolsce – u ponad tysiąca. W tym samym roku w wyniku choroby w całej Polsce zmarło blisko 6 tys. pacjentów, w Wielkopolsce – 500. To dwa razy więcej niż liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowano dwudziestoprocentowy wzrost liczby zachorowań.

Świadomość dotycząca zagrożenia zachorowania na nowotwory głowy i szyi w społeczeństwie wciąż jest niewielka. W badaniu “About Face” z 2011 r. aż 75% Europejczyków nie potrafiło udzielić podstawowych informacji odnośnie tej grupy chorób. Przekłada się to na małą liczbę wczesnych rozpoznań.

Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60 proc. z tej grupy umiera w ciągu 5 lat. Jeżeli natomiast choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie zaawansowania, stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90%. Dlatego też od trzech lat organizowany jest Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w ramach którego organizowane są bezpłatne badania profilaktyczne raka głowy i szyi w Wielkopolsce.

Nowotwory Głowy i Szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia. To do wspomnianych deficytów właśnie odnosi się temat przewodni tegorocznych działań III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi “Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać”.

prof. Wojciech Golusiński, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi koordynującej działania III ETPNGiSz

W Poznaniu bezpłatnie przebadać się będzie można:
– w dniach od 21 do 25 wrześniaod godz. 10 do 12 w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (ul. Garbary 15); rejestracja prowadzona jest drogą telefoniczną pod nr 61 885 07 29
– 22 września od godz. 17 do 20 w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu (ul. Juraszów 7/19); rejestracja prowadzona jest drogą telefoniczną pod nr 790 590 085

Badanie przebiega w sposób następujący: podczas piętnastominutowej wizyty lekarz laryngolog przeprowadza wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe. Ponadto wykonuje ocenę narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą fiberoskopu. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i polega na obserwacji wspomnianych części ciała za pomocą niewielkiej kamery, umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy.

Szczegółowe informacje o badaniach dostępne są na stronie www.phnos.org.pl