Nadążyć za Lemem. Cyberiada w Teatrze Nowym

Autor: Agnieszka Włoszczyńska
REKLAMA
Drukuj

Teatralny terroryzm, molestowania i roboty, czyli 3 premiery i 2 nowe aktorki - tym sezon jesienny otwiera Teatr Nowy, wielopokoleniowy i wielkopolski. Co zaoferuje wielbicielom Melpomeny?

- Sprzyjam nowym trendom, ale stosuję pokoleniowy płodozmian - twierdzi Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego do września 2019 r. I tak do współpracy zaprasza reżyserów pokolenia młodego, średniego i trochę starszego.

Dramat teatralnego terrorysty, Rordrigo Garcii, 16 października wystawi Jędrzej Piaskowski, student Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej i laureat nagrody publiczności tegorocznej Sceny Debiutantów. Następnie sceną zawładnie Mikołaj Grabowski z "Mokradełkiem" autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej.

- Nakłuje balon nagromadzonych w Poznaniu problemów - o historii molestowanej seksualnie Halszki mówi Kruszczyński, opowiadając, że "respektuje panującą w teatrze modę, ale nie schlebia jej". - Nie wskazując na pana K. czy pana P., dobrze, że ten problem znajdzie się na deskach teatru.

Grabowski, z dorobkiem obfitującym w doskonałe inscenizacje m.in. "Opisu obyczajów" Jędrzeja Kitkowicza i "Trans-Atlantyku" Witolda Gombrowicza, opowieść o Halszce zaprezentuje 7 listopada.

"Zrealizuje całą polską klasykę w formie musicali", o reżyserze "Cyberiady" mówi dyrektor. Wojciech Kościelniak, przedstawiciel pokolenia średniego, wizją podzieli się jako ostatni.

- Lem łączy to, co lekkie z tym, co ponadczasowe - opowiada Kościelniak, po raz drugi współpracujący z Teatrem Nowym. W grudniu wystawi "Cyberiadę", jedno z najsławniejszych dzieł Lema, uznawanego przez innego mistrza science-fiction, Philipa K. Dicka, nie za osobę, a za kryptonim specjalnej komórki komunistycznej. - Ciężko nadążyć za nim scenicznie.

Kościelniak zadania sobie nie ułatwia, postanawiając opowieść o robotach wystawić w formie musicalu. Casting z 7 września wyłoni 6 tancerzy, do których dołączy 10 aktorów. Dwa z afiszowych nazwisk znamy już dziś.

- Alicja Juszkiewicz i Barbara Wypych - zdradza Kruszczyński. Studentki łódzkiej "filmówki" są zastrzykiem świeżej krwi dla ekipy Nowego. Juszkiewicz  zgarnęła nagrodę za m. in. Talent Roku w kategorii "Melpomene (Teatr)" Środowisk Twórczych w Olsztynie a Wypych Grand Prix 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W "Cyberiadzie" grają główne role, Juszkiewicz Klapaucjusza, Wypych - Trurla.

Czy do Teatru Nowego powróci wielka klasyka Mickiewicza i Słowackiego? Repertuar po zakończeniu 2015 r. jest tajemnicą - bo Kruszczyński ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA