Naukowcy z Poznania w sprawie ataków na prezydenta Dudę

Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego opublikował kolejny list otwarty. Członkowie klubu, w dużej mierze składającego się z pracowników poznańskich uczelni, tym razem poruszają kwestię standardów życia publicznego w Polsce, a ściślej – medialnych ataków na prezydenta Andrzeja Dudę.

Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego powstał w 2011 r., by promować ideę nowoczesnego patriotyzmu i spuściznę zmarłego w wyniku katastrofy smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Skład klubu to środowiska akademickie, w przeważającej mierze profesorowie poznańskich uczelni, ale też pracownicy ośrodków spoza Wielkopolski, w tym m.in. Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i działającej w Warszawie Polskiej Akademii Nauk. Członkowie AKO raz na jakiś czas zabierają głos w różnych sprawach związanych z polskim życiem publicznym, od katastrofy smoleńskiej po homoseksualizm.

Tym razem klub opublikował na swojej stronie stanowisko w sprawie standardów życia publicznego w Polsce w ostatnim czasie. Sygnatariusze listu – liczni, bo w liczbie przekraczającej 500 akademików – twierdzą, że prezydent Andrzej Duda jest celem medialnych ataków i “stronniczej kampanii propagandowej, która często przybiera formy nienawistnej, personalnej nagonki”. Wspominają również o “przemyśle pogardy”, funkcjonującym nieprzerwanie od 2005 r. I stanowczo przeciwko niemu protestują.

Prezydentura Andrzeja Dudy, aktywna i niestereotypowa, budzi zainteresowanie i przychylność większości obywateli. Obecny Prezydent został wybrany głosami Polaków krytycznie oceniających aktualny stan rzeczy, przekonanych o potrzebie naprawy Rzeczypospolitej. Tymczasem w części mediów misja Prezydenta stała się obiektem stronniczej kampanii propagandowej, która jakże często przybiera formy nienawistnej, personalnej nagonki, określanej nazwą „przemysłu pogardy”. Tego rodzaju propaganda, pierwotnie wymierzona w śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, następnie w opozycję polityczną i aktywność niepokornych obywateli, trwa nieprzerwanie, z różnym nasileniem, od roku 2005. Niepogodzeni z werdyktem elektoratu, prominentni ludzie mediów kontynuują próby podważania rzetelności politycznej i osobistej uczciwości Głowy Państwa, podjęte już w toku kampanii wyborczej. Ich publiczne wypowiedzi cechuje nie tylko zaniżanie norm dziennikarskiego profesjonalizmu, lecz także jawna zła wola, obsesyjna nieżyczliwość i niechęć. Nie poczuwają się oni do elementarnego obiektywizmu i lojalności obywatelskiej nawet wtedy, gdy Prezydent wyraża na arenie międzynarodowej fundamentalne racje, interesy i aspiracje narodu polskiego i polskiego państwa.

Oświadczenie w kwestii standardów życia publicznego; źródło: www.ako.poznan.pl

Sygnatariusze stoją na stanowisku, że propaganda, z którą ich zdaniem mamy do czynienia w środkach masowego przekazu, godzi przede wszystkim w obywateli, bowiem to mocą ich decyzji najwyższy urząd państwowy sprawuje Andrzej Duda. Członkowie AKO sugerują, że w ostatnim czasie dochodzi do psucia dyskursu publicznego i pogwałcenia praw ogółu do merytorycznej debaty. Jak twierdzą podpisani pod listem akademicy, zamiast obiektywnych informacji w mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje i niszczący dobre obyczaje język nienawiści.

Stanowczo sprzeciwiamy się kolejnej, brutalnej fali „przemysłu pogardy”, żądamy usunięcia ze środków masowego przekazu i z polityki języka nienawiści i tych, którzy się tym językiem posługują. Odejście od złych, niszczących polski dyskurs polityczny sposobów uprawiania dziennikarstwa i modelu komunikacji społecznej jest szczególnie ważne teraz, gdy toczy się jedna z najważniejszych w wolnej Polsce kampanii wyborczych. Media mają obowiązek uczciwego przedstawiania racji wszystkich stron dialogu politycznego. Jest to oczekiwanie tyleż naturalne, co konieczne.

Oświadczenie w kwestii standardów życia publicznego; źródło: www.ako.poznan.pl

Pełna treść oświadczenia oraz lista jego sygnatariuszy znajduje się na stronie www.ako.poznan.pl