Obchody święta Policji

W siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy ul. Szylinga odbyły się obchody święta Policji.  Uroczystość przypadła na 96 urodziny Policji państwowej. Z okazji święta wręczenie odznaczenia i awanse. Odsłonięto także tablicę poświęconą pułkownikowi Baronowi Arnoldowi Szylingowi – patronowi ulicy, na której znajduję się komenda.

W spotkaniu udział wzięli policjanci, pracownicy cywilni policji oraz zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych oraz służb i instytucji współpracujących z policją.

Podczas uroczystości, która odbyła się o godzinie 10, nastąpiło wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Z ramienia prezydenta za wzorowe i sumienne wykonywanie swoich obowiązków wynikających z pracy zawodowej 23 policjantów zostało odznaczonych medalami honorowymi – 3 złote, 18 srebrnych i 2 brązowych. Tyle samo medali w  ramach wyróżnienia „Zasłużony Policjant” zostało wręczonych przez MSW – 3 funkcjonariuszy zostało odznaczonych srebrną oznaką, a 20 brązową.

Akty mianowania na wyższe stopnie policyjne otrzymało 760 policjantów. W korpusie oficerskim 29 (2 przed terminem), aspiranckim 217 (5 przed terminem), podoficerskim 406 i w korpusie szeregowych 108 policjantów. Inspektorem policji przed terminem został mianowany mł. insp. Roman Kuster – Komendant Miejski Policji w Poznaniu. Przed terminem nominowani zostali także na podinspektora policji nadkom. Tomasz Paziewski oraz na młodszego aspiranta sierż. sztab. Paulina Mróz.

Ponadto na stopień podinspektora mianowany został nadkom. Maciej Winiarski. Nadkomisarzem mianowany został kom. Robert Mak. Na stopień komisarza policji mianowani zostali podkom. Bartosz Czyżewski, podkom. Jarosław Dąbrowski, podkom. Maciej Cholewiński, podkom. Maciej Tomaszewski, podkom. Ewelina Flige.

Nominacje wręczał insp. dr Rafał Batkowski, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

W 16 edycji corocznego, inicjowanego konkursu na najlepszego dzielnicowego miasta wybrano sierż. sztab. Krzysztofa Torzyńskiego z komisariatu Poznań Wilda. Drugie miejsce zajęła star. sierż. Patrycja Kruszona z komisariatu Poznań Nowe Miasto, trzecie zajął sierż. Adam Borkowski z komisariatu Poznań Grunwald. Nagrody wręczał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Z okazji 5 lat, których Komenda Miejskiej Policji mieści się przy ul. Szylinga, została odsłonięta tablica upamiętniająca postać Arnolda Barona Szylinga – pierwszego dowódcy trzeciego pułku strzelców wielkopolskich. Tablica z wizerunkiem Arnolda Barona Szylinga została odsłonięta w głównym holu Komendy Miejskiej.

Ceremonia wręczania nominacji nawiązywała do polskiej tradycji i historii. O tym jak ważna jest pamięć o polskich tradycjach i tych, którzy polegli na służbie broniąc ojczyzny przypominał Komendant Wielkopolskiej Policji.

– Niewiele policji w europie kultywuje swoje święto właśnie w ten sposób, nawiązując zgodnie z ceremoniałem – jak w naszym przypadku wojskowym – do chlubnej polskiej tradycji, ze sztandarem, barwami i hymnem narodowym. Nie jest to bez znaczenia, że właśnie w taki sposób świętujemy, a nie siedząc na sali przy pączku i kawie – mówi insp. Rafał Batkowski. – Chciałbym nawiązać do okresu sprzed 96 lat. Policja, która wtedy się tworzyła była istotnym elementem całego tworzącego się państwa. Wielu policjantów – zwłaszcza w Poznaniu – było związanych ze zrywem niepodległościowym i zwycięskim powstaniem Wielkopolskim. Policja w tamtym czasie była pełna ludzi, którzy byli gotowi do największych poświęceń dla naszego narodu.

Mija właśnie 25 lat od zmian ustrojowych i ustalenia ustawy o policji. Ustawy , która na nowo określiła sposób funkcjonowania służb mundurowych.

– Patrząc na te wszystkie lata, myślę, że określiła je w sposób właściwy. Policja dzisiaj może skutecznie działać w lokalnym środowisku na rzecz społeczności. Spadek przestępczości w 7 bardzo poważnych kategoriach, dotyczących tych przestępstw, które działają głównie na szkodę mieszkańców to spadek o ponad 11 proc. – podsumowuje Batkowski.

Po zakończeniu części oficjalnej, od godziny 12 odbył się piknik profilaktyczny z udziałem rodzin i gości będących na ceremonii. Można było wziąć udział w konkursach z wieloma atrakcjami dla dzieci. Policjanci zaprezentowali radiowozy, by z bliska móc obejrzeć sprzęt, którym na co dzień posługują się funkcjonariusze na służbie. Na specjalnych stanowiskach przygotowano również materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa. W ramach programu „Poznański rower – bezpieczny rower” każdy posiadacz roweru mógł również oznaczyć swój pojazd.