Wystawowa incepcja w Muzeum Narodowym!

Od niedzieli 12 lipca do 30 sierpnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można oglądać ekspozycję pt. „Przemysł – sztuka – polityka”. Tematyka wystawy jest nietypowa – dotyczyć będzie… wystaw gospodarczych, ukazanych przez pryzmat wytworów artystycznych.

Będzie to pierwsza w dziejach muzealnictwa, wystawa w której będzie można zobaczyć medale, plakaty, dyplomy z wystaw gospodarczych na ziemiach polskich od roku 1850 do 1914.

Autorem koncepcji i pomysłu jest dr Witold Garbaczewski, natomiast za aranżację plastyczną odpowiada Rafał Górczyński. Wystawa przygotowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu ukazać ma przede wszystkim stopień zaangażowania obiektów artystycznych w kwestie związane z gospodarką. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie ekspozycji przemysłowych, którym towarzyszyły różnego rodzaju przedmioty artystyczne, wykonane nieraz przez wybitnych artystów, które mieszają się z wyrobami nieznanych twórców.

– Najwięcej jest medali, ponad 450 sztuk. Są to obiekty bardzo różnorodne, ponieważ każdy zabór miał swoja własną specyfikę i technikę wykonania medalu. Drugą częścią są wszystkie zachowane plakaty wystaw gospodarczych w zbiorach Polski, których jest 16 sztuk. Dyplomów jest 40 i wszystkie są  bardzo ciekawe pod względem ikonograficznym – opowiada dr Witold Garbaczewski, kurator wystawy. – Dotykamy ważnego tematu, ponieważ chodzi nie tylko o gospodarkę, ale też o walkę narodowościową na tym odcinku gospodarczym. Zgromadziliśmy bardzo dużo unikatowych obiektów artystycznych, które pokazywane są po raz pierwszy.

Podstawową grupą eksponowanych obiektów będą medale, zarówno te emitowane z okazji poszczególnych wystaw, jak i wydawane jako nagrody różnych instytucji (związki przemysłowe, rolnicze, izby handlowe, rzemieślnicze, rolnicze).
 
Uzupełnienie medali stanowić mają towarzyszące im dyplomy. Na ekspozycji znajdować się będą również plakaty poświęcone wystawom oraz różnego rodzaju wydawnictwa – katalogi, albumy, pocztówki.

– Ta wystawa nie będzie dla zwiedzających łatwa, ponieważ jest duża różnorodność obiektów i pewne rzeczy będą musieli sami interpretować. Dla mnie ta wystawa też była dużym wyzwaniem. Na wystawie pojawiają się elementy, które mają dać pewien klimat nawiązujący do tematyki wystawy – mówi Rafał Górczyński.   

Sztuka związana z tematyką przemysłu i polityki nie przypadkowo zawitała do Poznania. Wystawy gospodarcze były w okresie zaborów nierozerwalnie związane, co szczególnie dało się zaobserwować na terenie Wielkopolski. Ponadto Poznań kojarzony jest z przedsiębiorczością i targami.

Specjalnie na tę okazję Muzeum Narodowe wydało katalog poświęcony wystawie, który poprzez eseje i zdjęcia wzbogaca wiedzę z ekspozycji.

Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek, środa, czwartek od 11 do 17, piątek od 12 do 21, sobota-niedziela od 11 do 18. Bilet wstępu w cenie 8 zł normalny i 5 zł ulgowy.