Noc Muzyki Improwizowanej w Poznaniu

Autor: M. Cichowska, fot. Ela Korsak
Drukuj

We wtorek 7 lipca w poznańskim Małym Domu Kultury o godz. 23.00 będzie można usłyszeć pierwszych koncertów nowego cyklu koncertów jazzowych – Noc Muzyki Improwizowanej.

Niegdyś poznańska muzyka improwizowana skrywała się w katakumbach, a usłyszeć ją można było głównie w mieszkaniach samych muzyków. Teraz rusza nowy cykl koncertów jazzowych, który z jednej strony ma nawiązywać do nocnych, tajemnych zebrań poznańskich artystów z początku lat 50. XX wieku, z drugiej strony odwoływać się do awangardowych dokonań polskiej muzyki improwizowanej ostatnich lat.

Noc Muzyki Improwizowanej zainauguruje duet Macieja Fortuny (trąbka) i Krzysztofa Dysa (fortepian), który wykona utwory z albumu „Maciejewski Variations” wydanego nakładem wytwórni DUX w listopadzie 2014 roku. Choć obaj wywodzą się z dwóch różnych światów muzycznych, znani są głównie ze swoich dokonań na polu muzyki jazzowej i improwizowanej. Projekt Fortuna/Dys zdobył uznanie krytyków sceny jazzowej w roku 2013, kiedy to duet wydał album „Tropy”.

Po poznańskich jazzmanach zagrają Amerykanie – Mack Goldsbury (saksofony, flet) oraz Erik Unsworth (kontrabas), którzy zaprezentują utwory z płyty „Art of The Duo” wydanej przez oficynę All Music w 2001 roku. Mack Goldsbury urodził się w El Paso w Texasie w 1946 roku. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie współpracował z tuzami światowego jazzu. Już jako siedemnastolatek był profesjonalnym i rozpoznawalnym muzykiem dzięki potężnemu brzmieniu swego saksofonu i niesamowitej energii w improwizacjach. Brał udział w nagraniu ponad 50 płyt CD oraz występował na festiwalach jazzowych na całym świecie.

Erik Unsworth, wybitny amerykański kontrabasista, urodził się i wychował w Nowym Jorku i dzięki temu zdobywał pierwsze doświadczenia jako muzyk instrumentalista w tamtejszym środowisku wśród znanych nazwisk sceny jazzowej. Dzięki temu wielokierunkowe wykształcenie, jakie zdobywał później, znakomicie uzupełniło praktykę wykonawczą – często podróżował z najróżniejszymi zespołami, big bandami i projektami, swobodnie poruszając się pomiędzy jazzem, muzyką kameralną i symfoniczną.W 2003 r. przeprowadził się do El Paso, gdzie otrzymał stopień profesora na tamtejszej akademii – prowadzi tam klasy gitary basowej oraz kontrabasu na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Zapraszamy do Małego Domu Kultury (wejście przez klub Dragon), Poznań, ul. Zamkowa 3. Otwarcie MDK o godz. 22:30, początek koncertów godz. 23:00, bilety 35zł.

Program I Nocy Muzyki Improwizowanej
godz. 23:00 Maciej Fortuna – trąbka / Krzysztof Dys – fortepian
godz. 00:00 Mack Goldsbury (USA) – saksofony, flet / Erik Unsworth (USA) – kontrabas

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA