Ławnicy pilnie poszukiwani

„Tegoroczne wybory ławników, których kadencja rozpoczyna się w 2016 roku i trwać będzie do końca 2019 roku stają pod znakiem zapytania” – mówi Wojciech Kasprzak z Urzędu Miasta Poznania. Przyjmowanie zgłoszeń na ławników potrwa do 30 czerwca. Wybranych zostanie 339 osób, ale na razie kandydatów jest niewielu.

– Funkcja ławnika może dać wiele satysfakcji, bo to możliwość spełnienia się w funkcji publicznej, przede wszystkim osobom dyspozycyjnym. Wielu ławników podkreśla, że drugoplanowa – choć nie bez znaczenia – jest w tym przypadku gratyfikacja finansowa. Sądy, mimo ograniczeń spraw w zakresie których orzekanie odbywa się z udziałem ławników, chętnie korzystają z tej instytucji prawnej, podkreślając niejednokrotnie różnorodne ich doświadczenie życiowe – podkreśla Wojciech Kasprzak.

– Bycie ławnikiem to przede wszystkim kontakt z człowiekiem, choć w niezwykłych okolicznościach. Nie co dzień możemy bowiem rozstrzygać, i to w majestacie prawa, o często niezwykle ważnych dla ludzi sprawach. To nie jest telewizyjny spektakl w rodzaju „Sędzia Maria Wesołowska”, gdzie sytuacje są nierzeczywiste. Realne rozstrzyganie o ludzkich losach ma miejsce dopiero na prawdziwej rozprawie, której ławnik jest częścią – opisuje Marcin Rybiński, wieloletni ławnik sądu rejonowego w Poznaniu. – Ławnik jako pełnoprawny członek składu sędziowskiego ma prawo zadawać pytania, naradzać się z sędzią zawodowym, zgłaszać wnioski i, na koniec, współprzesądzać w rozstrzygnięciu sprawy. Ja osobiście cieszę się, gdy widzę jak moje uwagi czy pytania wpływają na wyjaśnienie, gdy sędzia pod ich wpływem zmienia swój punkt widzenia. Przytłaczająca większość ludzi nigdy nie będzie miała do czynienia z sądami – jeżeli już, to jako powód, pozwany, czy świadek. Bez wątpienia są to wysoce stresujące sytuacje, których wolelibyśmy uniknąć. Ławnik natomiast uczestniczy w procesie sądzenia w komfortowej pozycji, niejako „z drugiej strony lustra”, niczego jednak nie tracąc z jego dramatyzmu. Nawet pozornie najnudniejsze rozprawy mogą nagle nabrać tempa za sprawą zaskakującej wypowiedzi, odnalezionego dokumentu, interpretacji dowodu. Praktycznie nie ma dwóch takich samych spraw. Jak w życiu: są łzy, gniew, rozczarowanie ale także śmiech, radość, ulga…

Gdzie i kto może się zgłosić?

Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów trwa do 30 czerwca 2015 roku. Liczbę wybieranych ławników wskazał prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu. Do poszczególnych sądów wybranych może być:
– 154 ławników do Sądu Rejonowego w Poznaniu, w tym 98 do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy
– 185 ławników do Sądu Okręgowego w Poznaniu, w tym 27 ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy

Ławnikiem może zostać osoba między 30 a 70 rokiem życia, posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku, posiada co najmniej wykształcenie średnie, wykazuje się szczególną znajomością spraw pracowniczych – w przypadku orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika.

Kandydata na ławnika mogą zgłosić prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie miasta Poznania.

Kompletne zgłoszenia, spełniające wymogi formalne, przyjmowane są w Urzędzie Miasta Poznania, pok. 144 i 170 (pierwsze piętro), przy placu Kolegiackim 17, w poniedziałki w godz. 7:30-17:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30-15:30 oraz za pośrednictwem poczty do 30 czerwca 2015 roku, decyduje data stempla pocztowego.

Dodatkowych informacji w sprawie naboru oraz wyborów ławników udzielają pracownicy Urzędu Miasta Poznania pod numerem telefonu: 61 646 33 44 (po uzyskaniu połączenia należy wybrać na klawiaturze telefonu cyfrę 6).