Mistrz, mistrz (junior) Kolejorz!

Wygrywając ostatni mecz turnieju finałowego mistrzostw Polski Juniorów Młodszych z Progresem Kraków młodzi piłkarze Lecha Poznań przypieczętowali zdobycie mistrzowskiego tytułu w swojej kategorii wiekowej. Zawodnicy Lecha – rocznik 1998 – po raz trzeci w historii klubu zdobyli ten tytuł.

W ostatniej kolejce finałowych rozgrywek odbywających się w Zielonej Górze, młodzi lechici wygrali z Progresem Kraków 4:1. Lech objął prowadzenie w pierwszej połowie spotkania. Autorem pierwszego gola dla Kolejorza był Jakub Moder, który trafił w 14 minucie. Na drugą połowę lechici wyszli równie zdeterminowany, bo w 55 minucie na 2:0 podwyższył Paweł Tomczyk. Jedyna bramka dla gości w tym spotkaniu padła po samobójczym golu Jana Andrzejewskiego w 68 minucie. Lech nie dał się jednak złapać i na 3:1 podwyższył Dawid Kurminowski w 69 minucie. Lech ustalił wynik minutę później, kiedy to swoją drugą bramkę dla Kolejorza w tym spotkaniu zdobył Tomczyk.

Podopieczni trenera Przemysława Małeckiego wygrali wszystkie mecze finałowe. Tytuł mistrzowski zagwarantowali sobie już wcześniej wygrywając w niedzielnym meczu z Polonią Warszawa 2:1. Wcześniej wygrali z Górnikiem Zabrze 2:0.

W finałowych rozgrywkach młodzi adepci akademii Kolejorza trafiali najczęściej do bramki rywali  (aż 8 razy) i też najmniej tracili – zanotowali tylko dwie stracone bramki.

Piłkarze Lecha zostali również nagrodzeni indywidualnie. Najlepszym piłkarzem turnieju okazał się Maciej Spychała, a najlepszym bramkarzem – Miłosz Mleczko.

Srebrny medal za drugie miejsce odebrali piłkarze Górnika, a trzecie miejsce przypadło Progresowi.

Rozgrywki prowadzone są od roku 1979. Do tej pory młodzi piłkarze Lecha zdobywali ten tytuł w 2009 i 2014. Najczęściej zdobywcami mistrzowskiego tytułu była młodzież Lechii Gdańsk, bo aż czterokrotnie. Ostatnio zespół juniorów starszych zdobył tytuł wicemistrzów Polski, ulegając w finale rówieśnikom z Legii Warszawa.

W okresie wielkiego szału na piłkarzy zagranicznych, młodzi piłkarze Lecha starają się złamać ten negatywny dla polskiej piłki trend. Duża w tym zasługa struktur szkoleniowych, jakie istnieją w klubie ze stolicy wielkopolski. Wiadomo nie od dzisiaj, że Akademia Lecha cieszy się tytułem jednej z najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce. To właśnie z Akademii we Wronkach wyszło wielu piłkarzy Lecha, np.: Marcin Kamiński, Karol Linetty, Dawid Kownacki czy Tomasz Kędziora, którzy dzisiaj stanowią o sile pierwszej drużyny Kolejorza. Młodym mistrzom pozostało jedynie pogratulować kolejnego tytułu oraz życzyć powodzenia na drodze do kariery piłkarskiej.