Lech mistrzem Polski!

Lech Poznań zremisował w ostatnim meczu obecnego sezonu z Wisłą Kraków 0:0 i tym samym został nowym mistrzem Polski!

Początek spotkania należał do lechitów, którzy nieustannie atakowali bramkę rywali. Wisła miała duży problem, żeby wejść z piłką na połowę poznaniaków. Ciągłe ataki mogły dać podopiecznym Macieja Skorży prowadzenie już w 15. minucie. Sadajew dośrodkowywał po ziemi w pole karne Wisły, a bliski pokonania własnego bramkarza był jeden z obrońców „Białej Gwiazdy”.

Na kolejne groźne okazje do zdobycia bramki przez poznaniaków komplet kibiców zgromadzonych tego dnia przy Bułgarskiej nie musiał długo czekać. Po próbie Sadajewa, blisko szczęścia był Pawłowski, który po indywidualnej akcji i odważnym wejściu w pole karne rywali uderzył minimalnie obok bramki Buchalika.

Lech jednak nie rezygnował i ciągle atakował. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego świetnie głową uderzał Kownacki, ale bramkarz gości nie dał się pokonać. Na kolejną godną odnotowania akcję kibice musieli poczekać do 42’ minuty. Szymon Pawłowski uderzał z dystansu, ale zdecydowanie zbyt lekko żeby móc pokonać Buchalika. W odpowiedzi tuż przed przerwą pokonać Gostomskiego próbował Brożek, ale napastnik gości w kluczowym momencie został zablokowany.

Drugą połowę od groźnego ataku rozpoczęli gości. Kamiński popełnił fatalny błąd przy wyprowadzeniu piłki, dzięki czemu goście mogli natychmiast ruszyć do kontrataku. Guerrier zagrał prostopadłą piłkę do Brożka, ale uderzenie napastnika gości wybił na rzut rożny Gostomski.

Od 60. minuty Lech powinien prowadzić. Hamalainen świetnie zagrał w pole karne do Kownackiego, a ten mając przed sobą tylko Buchalika, fatalnie spudłował! Piętnaście minut póżniej podopieczni Macieja Skorży zmarnowali jeszcze lepszą okazję na zdobycie bramki. Po ładnej wymianie podań Linetty wyszedł sam na sam z Buchalikiem. Pomocnik Lecha zamiast uderzać postanowił jednak podawać do Kownackiego i z akcji nic nie wyszło.
Końcówka meczu była niesamowicie chaotyczna, ale ostatecznie żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć bramki i Lech Poznań został nowym mistrzem Polski!

Zdobycie mistrzostwa oznacza, że Lech zagra w następnym sezonie w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Drugie miejsce w obecnym sezonie zajęła Legia Warszawa, która na koncie zgromadziła o jeden punkt  mniej od „Kolejorza”. Trzecią pozycję zdobyli zawodnicy Jagiellonii Białystok. Oba te zespoły wystąpią w eliminacjach do Ligi Europejskiej.

Lech – Wisła 0:0
Żółte kartki: Arajuuri – Burliga, Guzmics
Lech: Gostomski – Kędziora, Arajurii (48. Kadar), Kamiński, Douglas – Kownacki (79. Formella), Linetty, Trałka, Pawłowski – Hamalainen (88. Jevtić) – Sadajew
Wisła: Buchalik – Jović, Głowacki, Guzmics, Burliga – Boguski (65. Barrientos), Jankowski, Stjepanović (73. Garguła), Guerrier – Stilić (86. Stępiński) – Brożek