ITM Polska – przemysł, biznes i nauka na światowym poziomie

Największe targi przemysłowe, na których 50 proc. wystawców to firmy zagraniczne, rozpoczynają się 9 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do 12 czerwca, podczas imprezy o nazwie ITM Polska, będzie można podziwiać innowacyjne maszyny i rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu.

Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Holandia,  Indie, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy – to tylko niektóre z Państw reprezentowanych na poznańskich targach. Nie dziwi więc fakt, że największe targi przemysłowe w naszym kraju coraz częściej wymieniane są w gronie najważniejszych imprez branżowych w Europie.

Celem targów ITM Polska jest prezentacja i promocja dokonań przemysłowych na światową skalę. Targi te są przykładem doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki. Bierze w nich udział blisko 1000 wystawców, którzy prezentują innowacyjne maszyny i rozwiązania dla takich gałęzi przemysłu jak  transport, motoryzacja, obróbka powierzchni, kolejnictwo, spawalnictwo, hutnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, lakiernictwo czy bezpieczeństwo i higiena pracy. W Poznaniu prezentowany będzie także dorobek inżynierów, zespołów projektowych czy też jednostek naukowych – innowacje i najnowocześniejsze rozwiązania, które trafiają na grunt przemysłu, umożliwiając zwiększenie wydajności urządzeń, optymalizację pracy zakładów produkcyjnych oraz podniesienie rynkowej atrakcyjności i konkurencyjności firm.

Zakres branżowy targów ITM Polska obejmuje 7 salonów tematycznych: Mach-Tool (obrabiarki i narzędzia), Surfex (obróbka powierzchni), Hape (hydraulika, pneumatyka, napędy), Metalforum (metalurgia, hutnictwo, przemysł metalowy), Weldnig (spawalnictwo), Nauka dla gospodarki (dorobek naukowy instytutów badawczych), BHP (bezpieczeństwo pracy w przemyśle). W tym samym czasie odbywają się także Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Subcontracting ITM Meetings.

Na powierzchni 9 pawilonów prezentowane będą rynkowe nowości i produkty, których jakość i innowacyjność zostały docenione przez grono specjalistów. Na stoiskach zobaczyć będzie można najnowsze modele wycinarek laserowych, plazmowych i wodnych, pras krawędziowych, centrów obróbczych, tokarskich i elektroerozyjnych, robotów przemysłowych, optycznych systemów pomiarowych, nitownic stacjonarnych i pneumatycznych, gratowarek, głowic spawalniczych czy wciągników łańcuchowych. Goście targów będą mogli zapoznać się także z najnowocześniejszym oprogramowaniem do zarządzania produkcją i pracą maszyn.

Ofertę wystawców dopełniają konferencje, wykłady i pokazy na żywo. W Poznaniu swoją premierę będzie miało wydarzenie poświęcone rodzimej branży aluminium – konferencja organizowana przez wydawcę magazynu Nowa Stal: „Aluminium 2015. Biznes Trendy Technologie” (11 czerwca). Konferencja ma na celu wskazanie obowiązujących trendów oraz potencjalnych kierunków rozwoju jednego z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki.

Nowością tegorocznej edycji targów jest platforma współpracy i transferu innowacji, której celem jest umożliwienie polskim i zagranicznym firmom i jednostkom naukowo-badawczym nawiązania współpracy pozwalającej na wzajemne wykorzystanie oraz aplikację osiągnięć w obszarze innowacji (10 czerwca). Inicjatywa o nazwie „Polskie innowacje dla świata, światowe innowacje dla Polski” jest tworzona przez organizatora Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne Laur Innowacyjności, którego partnerem są Międzynarodowe Targi Poznańskie.
 
Prestiżowym wydarzeniem, które już po raz trzynasty odbędzie się w Poznaniu jest Forum Inżynierskie (9 czerwca) z tematem przewodnim oscylującym wokół innowacyjnej techniki w medycynie. Swoją czwartą edycję będzie miał natomiast Dzień Mechanika (10 czerwca).

Warto zwrócić uwagę także na seminarium poświęcone stali nierdzewnej w konstrukcjach stalowych (10 czerwca).

W ramach salonu Surfex odbędzie się także Poligon Umiejętności, który stanowi platformę kontaktu technologów i dostawców najnowszych aplikacji z ich odbiorcami, czyli zakładami oferującymi lakierowanie bądź innego rodzaju obróbkę powierzchni. Jest to także forum przepływu wiedzy i informacji o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie obróbki powierzchni.

W ramach targów ITM Polska po raz kolejny odbędzie się Salon Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle. Dla pracodawców,  szefów działów i pracowników służb bhp z zakładów przemysłowych, a także przedstawicieli hurtowni i dystrybutorów z całego kraju jest to okazja do zapoznania się z najnowszymi produktami i rozwiązaniami z zakresu ochrony pracy. W pawilonie 4 wystawcy zaprezentują środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, środki i sprzęt do udzielania pierwszej pomocy. Tegoroczną nowością w ekspozycji będą rozwiązania służące bezpiecznej pracy w magazynie.