OPERA NIGHT: MUZYKA FILMOWA - INSPIRACJE

Autor: Blue Note
REKLAMA
Drukuj

To koncert raczej nietypowy dla Blue Note, tak ze względu na rodzaj muzyki, jak i wykonawców, bo podczas niego usłyszymy zaaranżowane na operowe głosy i niezwykłe instrumentarium – harfę, obój, skrzypce i fortepian, wielkie przeboje znane z ekranów kin i telewizorów.

Agnieszka Świerczyńska-Sokolnicka - sopran liryczny z koloraturą.

Artystka występująca na deskach wielu teatrów w kraju i za granicą – m.in. Teatro del Giglio w Lucca, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro di Verdi Pisa, Teatro Alghieri Rawenna czy Teatro Politeama Garibaldi w Palermo.

Urodzona w Wałbrzychu, gdzie swoje zdolności muzyczne rozwijała w I i II stopniu Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w klasie skrzypiec Iwony Wesolińskiej. A gdy odkryła zdolności wokalne rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu Ewy Wójciak-Wdowickiej, której jest absolwentką. Już podczas studiów została laureatką konkursów: „Złote głosy Mazowsza” w Warszawie oraz VIII Moniuszkowskiego Konkursu Wokalnego w Białymstoku, gdzie otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni Karola Szymanowskiego.

Po ukończeniu studiów swój warsztat wokalny szkoliła również w Musikhochschule w Lübeck, gdzie została zaangażowana do tamtejszego Opernelitestudio w Theater Lübeck co wiązało się ze stałymi występami solistki w wielu przedstawieniach operowych na deskach Theater Lübeck. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Kammeroper Schloss Rheinsberg”. Z niemieckimi występami łączą ją również festiwale operowe m.in. Festival Kammeroper Schloos Rheinsberg, gdzie występowała podczas gal operowych, wielu przedstawień realizowanych podczas festiwalu oraz w Staatstheater w Braunschweigu.

Ostatnio została zauważona również przez polskie teatry m.in. Teatr Wielki w Łodzi, gdzie kreowała pierwszoplanową postać – Hannę w „Strasznym dworze” St. Moniuszki warto dodać jako ciekawostkę, że w reżyserii Krystyny Jandy. Współpracowała również z Operą na Zamku w Szczecinie oraz z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Śpiewaczka koncertuje z wieloma nie tylko polskimi filharmoniami, solo oraz zdarza się, że w duecie w towarzystwie męża tenora Wojciecha Sokolnickiego, z którym tworzą niezastąpiony duet.

Opisując głos, którym włada artystka można użyć określeń: zwiewny, śpiewny o słodkiej i klarownej barwie.

Dorota Zawadzka - młoda wszechstronna śpiewaczka. Śpiewa wiele gatunków muzyki od standardów jazzowych, bluesa, piosenki aktorskiej i teatralnej, poezji śpiewanej po operę, muzykę pieśniarsko-oratoryjno-kantatową. W śpiewaniu szeroko pojętej muzyki rozrywkowej specjalizuje się altem o ciemnej i silnej barwie głosu. W operze brzmi jak mezzosopran z tendencjami sopranu dramatycznego. W dziełach oratoryjno- kantatowych z powodzeniem wykonuje partie sopranu II, mezzosopranu lub altu. Muzyka i śpiewanie to jej życiowa pasja. Często koncertuje w kraju i zagranicą. Jest laureatką wielu festiwali i konkursów różnych gatunków muzyki.

Wojciech Sokolnicki - tenor dramatyczny młodego pokolenia, charakteryzujący się ciemną, a jednocześnie świeżą barwą głosu.

Studiował na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Wałbrzychu w klasie saksofonu.

Już na drugim roku studiów zadebiutował główną partią w operze L. Bernsteina „Candide” w Teatro del Giglio we włoskim mieście Lucca. Tę partię wykonał w premierowych spektaklach m.in. w Teatro Alghieri (Ravenna), Teatro Goldoni (Livorno), Teatro Verdi (Pisa) oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Za tę rolę zdobył nagrodę im. Jana Kiepury za najlepszy Debiut Roku 2010 . W 2011 zaproszono go do koncertowego wykonania partii Candide’a w Teatro Politeama Garibaldi w Palermo z towarzyszeniem Orchestra Synfonica Syciliana.

W roku 2013 wystąpił w polskiej prapremierze jako Robinson Crusoe w dziele J. Offenbacha „Robinson Crusoe”. W tym samym roku został zwycięzcą XV Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie. W 2015 roku zadebiutował w repertuarze dramatycznym jako Canio w „Pagliacci”- R. Leoncavallo oraz Turiddu w „Cavaleria rusticana”- P. Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Współpracuje z wieloma filharmoniami i teatrami w Polsce oraz za granicami kraju.

Jakub Kaszuba - urodzony w Poznaniu, student I roku studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (specjalność obój); absolwent poznańskiej uczelni – studia: magisterskie na wydziale instrumentalnym (dylom z wyróżnieniem) w klasie oboju u prof. T. Gubańskiego i prof. M. Koczorowskiego oraz studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim (specjalność – śpiew solowy) u prof. M. Moździerza; semestr zimowy 2013/14 studia w ramach programu Erasmus w Malmö Academy of Music w Szwecji w klasie oboju prof. Bjørna Carla Nielsena.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych w kategorii solowej (Szczecin, Wrocław, Kowno) i kameralnej, z zespołami: Familiare, trio New Harmony, Simitu Duo (Sarre Union - Francja, Ragusa - Włochy, Wilno - Litwa, Chełm, Sanok, Solec Zdrój, Mława, Przemyśl).

Najważniejsze osiągnięcia:

- II nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora litewskiego na IV Liutauras Verba Międzynarodowym Konkursie Obojowym (Kowno, Litwa 2012),

- I nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych (Sanok 2012 kat. kam. trio New Harmony),

- Grand Prix i nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (Solec Zdrój 2012 kat. kam. trio New Harmony).

Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012/ 2013), laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013); nagród Rektora (2011/12 i 2012/13) oraz Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska (2015).

Aleksandra Machaj - obecnie studentka I roku studiów magisterskich na akademii Muzycznej I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły oraz asystenta Michała Bryły.

Laureatka wielu nagród o randze zarówno ogólnopolskiej jak i międzynarodowej:

- II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Wilnie (w duecie z Pawłem Sławińskim),

- III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Szwecji (w duecie z Pawłem Sławińskim)

- III miejsce w kategorii skrzypce solo na Międzynarodowym Konkursie w Sztokholmie.

Obecnie Aleksandra Machaj jest koncertmistrzem orkiestry Cooperate, która trudni się wykonawstwem muzyki filmowej.

Michał Zator - najprawdopodobniej jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Półfinalista piątej edycji programu „Mam Talent”.

W swoim repertuarze posiada kompozycje klasyczne i autorskie, inspirowane muzyką celtycką i literaturą fantasy. W pracy pomaga mu rzetelne wykształcenie otrzymane na Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem. Spotkanie z jego muzycznym światem zaliczyć trzeba na pewno do przeżyć wyjątkowych i niezapomnianych.

Piotr Żukowski - absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik. Obecnie pracuje na tej uczelni na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu. Koncertował w wielu miastach Polski oraz za granicą: we Francji, Włoszech, Anglii, Turcji, Czechach, Belgii, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Islandii, Węgrzech, Niemczech, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Chinach, Japonii, Brazylii oraz USA.

Występował na wielu festiwalach, m. in.: Międzynarodowym Festiwalu im. I. J. Paderewskiego w Chicago, Festiwalu Chopinowskim w Tucson (USA), Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Festiwalu “Chopin w Barwach Jesieni” w Antoninie, Międzynarodowym Forum Chopinowskim Młodych Pianistów we Wrocławiu oraz Międzynarodowym Festiwalu im. I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Uczestniczył w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Wielokrotnie brał udział w nagraniach programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

W lipcu 1997 roku dokonał nagrań do filmu biograficznego o F. Chopinie, zrealizowanego i wyemitowanego przez kanał Arte oraz Program II Telewizji Polskiej.

Na zaproszenie redakcji muzycznej Polskiego Radia Program II, dokonał nagrań w Studiu im W. Lutosławskiego - w marcu 1999 nagrał recital chopinowski, a w styczniu 2000 roku recital złożony z utworów: F. Chopina, M. Ravela, A. Skriabina i R. Maciejewskiego. We wrześniu 2004 roku dokonał nagrania utworów R. Schumanna i A Skriabina dla Radia Watykańskiego.

Swoimi koncertami uświetnił prezentacje kultury polskiej, m.in. na: uroczystości wręczenia nagród wybitnym Polakom (Chicago, 2000 r.), Europejskim Balu Prasy (Berlin, 2001r.), oraz obchody 150 lecia urodzin I.J. Paderewskiego w Pałacu Narodów (ONZ)

w Genewie (2010 r.).

Piotr Żukowski kilkakrotnie udzielił kursów mistrzowskich w takich uczelniach jak: Univeristy of Redlands (California, USA), Grand Valley State University (Michigan, USA), The University of Arizona (Tucson, USA), Nagasaki University (Japonia), Iceland Academy of the Arts, Reykjavík (Islandia), Conservatorio Statale G.P. Da Palestrina w Cagliari, Conservatorio di Musica E.F. Dall Abaco w Weronie, Conservatorio di Musica „G. B. Martini” w Bolonii, L’Istituto Superiore di Studi Musicali „V. Bellini” – Caltanissetta, Conservatorio Superior de Música „Eduardo Martínez Torner” w Oviedo (Hiszpania), XXIX Oficina de Musica w Kurytybie (Brazylia), oraz na Wiedeńskich Kursach Mistrzowskich w Schloss Laudon (Austria).

Był członkiem jury VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. A. Rubinsteina, oraz V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. J. Brahmsa w Aqui Terme we Włoszech.

Agnieszka Świerczyńska-Sokolnicka – sopran, Dorota Zawadzka – sopran, Wojciech Sokolnicki – tenor, Jakub Kaszuba – obój, Aleksandra Machaj – skrzypce, Michał Zator – harfa, Piotr Żukowski – fortepian

10.06.2015, środa, godz. 20.00
Bilety: 60 zł – normalny, 30 zł – studencki

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA