Nowe znaleziska na Starym Rynku!

Podkowy, groty, sierpy oraz… pracownia szewska – to najaktualniejsze odkrycia pracowników Muzeum Archeologicznego, którzy prowadzą wykopaliska na Starym Rynku.

Po nieco ponad miesiącu działań wykopaliskowych na Starym Rynku, pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, zaczynają odkrywać coraz ciekawsze relikty przeszłości. Po cennych monetach czy liczmanie norymberskim przyszedł czas na kolejne zabytki. Ciekawym odkryciem jest pozostałość pracowni szewskiej.

Archeolodzy przekonują, że to ważne odkrycie – pokazuje, że rynek nie pełnił tylko tak oczywistej dla nas funkcji handlowej, ale również mieściły się tu pracownie, zapewne zakład szewski był jedną z wielu.

Są też inne interesujące zabytki z okresu późnego średniowiecza – podkowy, groty strzał, sierp i prześliczny, wykonany z cyny krzyżyk, który zdobił szyję mieszczanki lub mieszczanina. Jest też inna ciekawa kategoria znalezisk, zwana przez archeologów „ekofaktami”, czyli znaleziska organiczne (i nieorganiczne, ale pochodzenia naturalnego). Wiemy, że średniowieczni mieszkańcy Poznania dosłownie pałaszowali na rynku owoce (o czym świadczy sporo pestek), podjadali orzechy laskowe, na obiad kupowali ryby (archeolodzy odkryli sporo łusek i ości).

Jakie były to ryby i owoce? Tego będzie można się dowiedzieć z kolejnych badań – tym razem już w specjalistycznych laboratoriach.