Wizje i emocje młodych artystów w ”Galerii pod arkadami”

Autor: el, fot. L. Łada
REKLAMA
Drukuj

To naprawdę niezwykła wystawa, i to z wielu powodów, a poziom i jakość prac są tylko jednym z nich. Jakub, Robert i Mateusz są niepełnosprawni intelektualnie: dwaj pierwsi chłopcy to upośledzeni umiarkowanie uczniowie klasy życia, natomiast trzeci chłopiec - Mateusz - dotknięty zespołem Tourette’a jest uczniem klasy integracyjnej.  MDK nr 1, a konkretnie „Galeria pod arkadami”, zaprasza na wystawę prac trzech uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2.

Wszyscy trzej młodzi artyści może by nie rysowali i może nie wybraliby takiego akurat sposobu wyrażania swojej osobowości, gdyby nie to, że mieli szczęście: trafili w ręce Anity Garsztki, która jest ich wychowawczynią oraz Dagmary Wandachowicz, która uczy plastyki. A to wyjątkowa osoba, nauczycielka naprawdę z powołania i to pomimo wielu lat pracy w tym zawodzie. Jest też pełna pasji i determinacji - to głownie tym cechom wzbogaconym o ogromny urok osobisty udało jej się doprowadzić do powstania tej wystawy.
Samo miejsce, gdzie prace młodych artystów są prezentowane, też nie jest pierwszym lepszym z brzegu. „Galeria pod arkadami” w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 mieści się w długim skrzydle przylegającym do głównego budynku i ma za zadanie, jak powiedziała Bożena Fibik-Beim, szefowa galerii, prezentować twórczość nauczycieli, a także utalentowanych dzieci i młodzieży. Bo żadna inna galeria w mieście tego nie robi.
- Galeria ma już 15 lat - opowiadała z dumą. - Początkowo mieściła się w małej salce drugiego budynku MDK i prezentowała głównie prace podopiecznych naszego kółka plastycznego. Potem postarałam się, by galeria została przeniesiona do tego budynku, wcześniej był tu magazyn.
Od tego czasu galeria regularnie organizuje wystawy prac nauczycieli, nie tylko plastyki zresztą, a także wystawy szkół, klas czy uzdolnionych uczniów. Wystawa „Wizje i emocje” należy do tych ostatnich.
- To prace bardzo osobiste - opowiada Dagmara Wandachowicz. - I pełne emocji, które udzieliły się także i mnie. Życzę wszystkim odbiorcom, żeby im także one się udzieliły…
Emocje nie powinny dziwić, bo dla wszystkich trzech autorów rysowanie stało się sposobem na zaistnienie i bardziej wszechstronną, bogatą komunikację z otaczającym światem.  Mateusz jest pasjonatem literatury fantastycznej i wie wszystko o „Gwiezdnych wojnach”, Jakub to pasjonat robotów i maszyn z odległych światów, które są głównymi bohaterami jego rysunków, a Robert to mistrz przelewania emocji na papier.
- Proszę zwracać uwagę na tytuły jego prac - podpowiadała Dagmara Wandachowicz. - One są szalenie istotne…
 Wernisaż wystawy zaszczycili swoją obecnością uczniowie szkoły, a także szkolny zespół „Maczki”, który zaprezentował fragment swojego spektaklu. Na wernisażu była też Magdalena Katarzyńska-Radomska, dyrektor szkoły, i jej zastępczynie i to także świadczy o tym, jak ważne dla szkoły są pozaszkolne działania podopiecznych placówki.
Wernisaż wystawy odbył się w czwartek 28 maja o godz. 12.00 w „Galerii pod Arkadami ” w Młodzieżowym Domu Kultury  nr 1 przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu.  I warto do tej galerii zaglądać - prace tam prezentowane z pewnością na to zasługują. Są niezwykłą możliwością wejrzenia w świat emocji osób, które czują nieco inaczej i nieco inaczej widzą rzeczywistość. Może dzięki temu uda się chociaż trochę ich zrozumieć…?

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA