Grand Prix of Poland FIM Supermoto World Championship oraz Supermoto European Championship w Poznaniu!

Autor: mat.pras. el, fot. archiwum
REKLAMA
Drukuj

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa FIM po raz pierwszy w historii sportu motorowego przyznała Polsce prawo organizacji rundy Mistrzostw Świata w Supermoto, będącej jednocześnie rundą Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie sportu. Zawody odbędą się już 7 czerwca na Torze Poznań! Gospodarzem polskiej edycji tej światowej rangi imprezy jest Automobilklub Wielkopolski, w którego ponad 90-letniej historii jest to także pierwsza tak prestiżowa impreza motocyklowa.

Supermoto to dyscyplina stanowiąca połączenie wyścigów drogowych i terenowych. Jej korzenie to lata 70. i Stany Zjednoczone, gdzie na potrzeby telewizji stworzono serię takich wyścigów, w których mogli walczyć specjaliści zarówno od wyścigów asfaltowych, jak i crossowych. Nietypowa formuła przyciągała wielkich obu dyscyplin i z czasem nazwano je Wyścigami Mistrzów - rywalizował w niej między innymi Kenny Roberts Senior, trzykrotny mistrz świata klasy 500 cm (dzisiaj MotoGP).

Motocykle używane w Supermoto stanowią hybrydę motocykli stosowanych w motocrossie, bo mają zawieszenie z możliwością dużej amortyzacji, i w wyścigach płaskich, ponieważ dysponują kołami z oponami typu slick. Dopuszczalne silniki to dwusuwy o pojemności 175-250 cm sześciennych lub czterosuwy o pojemności 290-450 cm.

Wyścigi rozgrywane są zwykle na torze kartingowym, którego pętla liczy ok. 1 km, wzbogaconym o widowiskową sekcję terenową z kilkunastoma „hopami”, na których zawodnicy wykonują efektowne skoki. Tor kartingowy na Torze Poznań liczy sobie 1440 m, a Automobilklub Wielkopolski przygotuje na nim około 200 m odcinka terenowego w taki sposób, by kibice z trybun widzieli całą rywalizację, co na takich zawodach należy do rzadkości.

Zawody potrwają przez cały weekend: 6 czerwca odbędą się kwalifikacje, gdzie po wstępnych eliminacjach 6 najlepszych zawodników w dodatkowej sesji powalczy o pole-position. Natomiast 7 czerwca odbędą się dwa wyścigi, każdy trwający około 20 minut.

Grand Prix of Poland to czwarta (po Grand Prix Hiszpanii, Włoch i Europy) z siedmiu (przed Grand Prix Katalonii, Kolumbii i Austrii) edycji cyklu Mistrzostw Świata FIM w Supermoto oraz czwarta z sześciu edycji Mistrzostw Europy. Aktualnie w Mistrzostwach Świata startuje 16 zawodników, w tym z: Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Rumunii i Włoch. W rywalizacji o tytuł Mistrza Europy z kolei uczestniczy 31 kierowców, w tym z: Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Będzie też polski akcent - do rywalizacji z europejską czołówką S2 staną także Wojciech Mańczak, Jędrzej Żuralski, Paweł Leśków, Maciej Wiśniewski oraz Michał Pawlik. Odbędzie się też wyścig o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski, w którym wystartują zawodnicy na co dzień rywalizujący w Mistrzostwach i Pucharze Polski Supermoto.

W sumie w zmaganiach tych udział bierze 12 teamów sponsorskich, wśród których znajdują się: Aprilia, Honda, Husqvarna, KTM, Suzuki i TM Racing. Gestorem cyklu imprez pn. FIM Supermoto World Championship, z upoważnienia Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM jest BPROM Sport, który nie tylko określa ramy organizacyjne wydarzenia, ale również czuwa nad jego przebiegiem. Wstęp na zawody jest wolny.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA