Zaślubiny Dobrawy z Mieszkiem I na Śródce!

W przyszłym roku obchodzić będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, ale Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta już 23 maja zaprasza na widowisko plenerowe „Księżna Dobrawa, Matka Chrzestna Polski”, bo bez przybycia księżnej i ślubu z Mieszkiem żadnego chrztu by nie było… Widowisku będą towarzyszyć przeróżne atrakcje: od tańców i walk rycerskich po Średniowieczny Targ Śródecki. 

Skoro bez Dobrawy chrztu by nie było, nie byłoby także świętowania rocznicy w przyszłym roku. To dlatego jest ona tak ważną postacią dla tych, którzy chcą upamiętnić przyjęcie chrześcijaństwa przez Polskę.
– W sobotę i niedzielę, 23-24 maja będziemy uczestniczyć w orszaku księżnej, w zaślubinach i uczcie weselnej – wyjaśnia Arleta Kolasińska z fundacji Puenta. – A jak na średniowieczną ucztę przystało będą pokazy walk rycerskich, koncerty i pokaz ognia. Na Śródce, jak stary zwyczaj nakazuje, podczas VI Średniowiecznego Targu Śródeckiego kupcy rozłożą swoje kramy, a gawiedź zabawiać będzie dzieci i wszystkich gości.

VI Jarmark Średniowieczny będzie trwał od 10 rano. Sama inscenizacja natomiast rozpocznie się o godzinie 15 – atmosferę średniowiecznego życia i obozowiska oraz inscenizację przybycia na Ostrów Tumski orszaku czeskiej Księżniczki Dobrawy, powitanie jej przez naszego księcia Mieszka (sobota godz. 15.00 – błonia nad Wartą) oraz zaślubiny i ucztę weselną (przy moście Jordana sobota godz. 20.00) zrekonstruuje wraz z przybyłymi z całej Polski, a także z Czech i Węgier wojami – Opolskie Bractwo Rycerskie.

Biesiadnikom podczas uczty weselnej Księcia Mieszka i Księżnej Dobrawy, która rozpocznie się w sobotnią noc o godz. 20.00 czas umilała będzie grupa Tryzna, grająca muzykę średniowieczną z Europy, występująca w strojach historycznych i grająca na replikach instrumentów z epoki. Podczas widowiska na Ostrowie Tumskim i przez dwa dni grać będzie zespół Stout, zagra też i zaśpiewa czeski zespół muzyki dawnej Calata. Natomiast o 21.30 przy moście Jordana wystąpi teatr ognia Spin Me. To grupa artystyczna działająca w przestrzeni kulturalnej, zajmującą się tworzeniem i promocją nietypowych form sztuki. W obecnej chwili grupę tworzy dziesięć osób, mniej lub bardziej związanych z kuglarstwem. Zajmują się tworzeniem występów tańca z ogniem, prowadzeniem warsztatów. W ofercie mają występy fireshow, szczudlarzy, warsztaty z kuglarstwa i żonglerki oraz animacje dla dzieci.

Dodatkową atrakcją będzie z pewnością grupa szermierki historycznej Nuntius Regis, składająca się z dzielnych wojowników i pełnych wdzięku pań i dziewcząt, która na uroczystości przyjedzie z Czech.

W niedzielę od 10 do 17 także będą się odbywać walki i turnieje rycerskie oraz konkursy z nagrodami, będą też poprawiny z armatnią salwą.