Nagrody Izabella 2014 przyznane!

Autor: Magdalena Kerber, fot. M. Kerber
Drukuj

W poniedziałek, 18 maja, w Muzeum Archeologicznym, wręczono statuetki za najlepsze wydarzenie muzealne roku 2015. Konkurs Izabella, organizowany pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego odbył się już po raz trzynasty.

Organizatorem konkursu Izabella jest Fundacja Muzeów Wielkopolskich we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa. Celem wydarzenia jest wybór i promocja najwybitniejszych działań muzealnych w regionie, takich jak konkursy, wystawy, warsztaty czy prelekcje.  Wyróżniona może zostać zarówno placówka, jak i organizator przedsięwzięcia.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa, działalność naukowa i wydawnicza oraz konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury, inwestycje. O wyróżnieniach decyduje Kapituła Konkursu, powołana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na wniosek Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich. W jej skład wchodzi od 5 do 7 osób, reprezentujących środowiska nauki, mediów, artystów oraz  oczywiście muzealnicze.

Wręczanie statuetki Izabelli odbywa się co roku w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów, który przypada na 18 maja. Podczas święta, zwiedzający mają okazję do skorzystania ze specjalnie przygotowanej oferty placówek muzealnych. W obchodach biorą udział dziesiątki tysięcy muzeów, a frekwencję dziś można oceniać na około pół miliona.

Do obecnej edycji konkursu zgłoszono 42 kandydatury. Szczęśliwymi laureatami nagrody Izabelli zostali: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za wystawę „Dziesięć wieków rolnictwa polskiego” (działalność wystawiennicza), Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, za program edukacyjny „Muzeum mojego podwórka” (działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa), Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie za film „Listy do Lilli” (działalność naukowa i wydawnicza) oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za konserwację obiektów z kolekcji rolniczych statków powietrznych (konserwacja). Nagrodę specjalną przyznano natomiast Andrzejowi Kaszubkiewiczowi za osiągnięcia w kierowaniu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
- To jest niewątpliwie bardzo odpowiedzialny zawód - mówił marszałek województwa Marek Woźniak. - Muzealnicy mają w swoich rękach dziedzictwo narodowe. To niewątpliwie trudne w dzisiejszych czasach przebić się przez szereg ofert łatwiejszych w odbiorze, ale tutaj mamy do czynienia z misją edukacyjną. Na przykładzie minionej właśnie Nocy Muzeów, widać, że muzealnicy w tej misji sprawdzają się doskonale.

Podczas uroczystości podjęto również trudny temat obecnej sytuacji muzeów oraz pracujących w nich muzealników. Ta dziedzina naszej kultury szczególnie odczuwa niedobory nakładów na funkcjonowanie i zbiory, z którymi musi borykać od wielu lat.
- W tym roku na kulturę przeznaczyliśmy około 100 mln złotych, ale zdaję sobie sprawę z tego, że powinniśmy wydawać więcej - przyznał marszałek. - Naszą misją jest znaleźć na to środki i miejmy nadzieję, że nam się to uda.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA