Iwona Chmielewska. Prace codzienne, odświętne i szczególnie ważne

Autor: Media Rodzina, fot. CK Zamek
REKLAMA
Drukuj

Taki tytuł nosi wystawa, którą od 18 maja, w ramach festiwalu Poznań Poetów, można oglądać w CK Zamek. Na ekspozycje prac tej niezwykłe artystki - a 23 maja na spotkanie z nią samą - zapraszają Wydawnictwo Media Rodzina, Centrum Kultury Zamek oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Wystawa prac Iwony Chmielewskiej w Centrum Kultury Zamek poświęcona będzie książkom, które ukazały się w poznańskich wydawnictwach – Media Rodzina oraz Wydawnictwie Miejskim Posnania. Zaprezentujemy na niej kilkadziesiąt oryginalnych prac plastycznych wykonanych ręcznie w charakterystycznych dla artystki technikach łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę, wyszywanki. Będzie to nie tylko pokaz fragmentów większych narracji wydanych w formie książek obrazowych, ale przede wszystkim wystawa pojedynczych unikatowych dzieł.

Iwona Chmielewska tworzy głównie autorskie książki, tzw. picturebooki. Proponuje, by polskim odpowiednikiem tego określenia uczynić „książki obrazowe”. W odniesieniu do jej twórczości mówi się także o poezji wizualnej czy poezji obrazu.
„Z Iwoną Chmielewską jest wielki kłopot. Po prostu nie poddaje się łatwym opisom. Pisarka? Nie. Ilustratorka? Nie. A może prestidigitatorka? W pewnym sensie tak. Łączy niemożliwe i zszywa bezszwowo – obraz i tekst. Iluzjonistka, sztukmistrzyni. Artystka.
Robi salta? Robi sztuczki? Króliczki wyciąga z rękawa? Prawie. Robi książki. Wymyśla, wizualizuje, tworzy, cyzeluje. Projektuje, rysuje, opisuje. Książki na długim sznurku. Wyprowadza je potem na spacer i obserwuje, jak sobie radzą w szerokim świecie – pisze Monika Obuchow.
„Chmielewska niewiele mówi, więcej pokazuje. Szczeliny pomiędzy to miejsca dla czytelnika aktywnego i twórczego, gotowego dać się prowadzić autorce oraz wymykać jej propozycjom, by odnaleźć własne znaczenia” (J. Żygowska).
 
Iwona Chmielewska (1960) ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu. Jej książki wydawane są głównie w Korei Południowej, lecz w ostatnich latach również w Polsce. Jej autorskie picturebooki ukazują się również w Niemczech, Francji, Japonii, Chinach, Ameryce Łacińskiej, Izraelu i innych krajach. Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 roku i dwukrotnie ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction w roku 2011 i w kategorii Fiction w roku 2013.
Ostatnio wydała: „Oczy” (2014), „Królestwo dziewczynki” (2014), „Dwoje ludzi” (2014), „Na wysokiej górze” (wspólnie z Krystyną Miłobędzką, 2014) „W kieszonce” (2015).

Wystawa prezentowana będzie w  dniach 18-31 maja 2015 r. w godzinach 11.00-19.00, sale 102-103. Wstęp wolny
Spotkanie autorskie z Iwona Chmielewską odbędzie się w sobotę 23 maja 2015 r. o godzinie 16.00 w sali 104. Prowadzenie: Jarosław Borowiec

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA