Żużel wraca do Poznania…już w czerwcu!

Autor: Magdalena Kerber, fot. E. Skowron
Drukuj

Nowy sezon, nowi sponsorzy tytularni i odnowiony stadion. Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe - a od teraz Lechma Oskar PSŻ Poznań - pełną parą przygotowuje się do powrotu żużla na Golęcin. Pierwsze zawody już 10 czerwca.

Po wielu kontrowersjach związanych z remontem stadionu żużlowego na Golęcinie i obecności dyscypliny sportu na tym terenie, wszystko wskazuje na to to, że żużel powróci. Poznańskie Stowarzyszenie Sportowe zapowiedziało już pierwsze imprezy, których w sezonie 2015 ma być aż sześć. Pierwszą z nich ma być półfinał Brązowego Kasku, który odbędzie się 10 czerwca. W zawodach będą rywalizować zawodnicy do 19. roku życia. Kolejną imprezą, 11 lipca, będzie Indywidualny turniej na żużlu, który zapoczątkuje wakacyjny cykl turniejów towarzyskich.

- Ich obsada nie jest jeszcze znana. Zaprosimy takich zawodników, na jakich będzie nas stać - mówi Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań.

Imprezom będą towarzyszyły biegi memoriałowe Grzegorza Knappa oraz Tomasza Wójtowicza, czyli byłych prezesów stowarzyszenia. Zakończeniem sezonu będą wrześniowe zawody towarzyskie oraz Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Wielkopolski.

Prace remontowe Sportowego Golaja, finansowane z Budżetu Obywatelskiego są już zakończone. W piątek 15 maja ma nastąpić techniczny odbiór obiektu, po czym będą mogły się rozpocząć pierwsze treningi. Ważną kwestią, którą zajmują się obecnie władze stowarzyszenia są krzesełka dla kibiców. 12 maja został rozpisany przetarg na siedzenia, których w pierwszym etapie ma być około 3000 tysięcy.

- Jest to liczba tymczasowa - zapowiada Arkadiusz Ładziński. - Docelowo takich krzesełek ma być około 6200. Miejmy nadzieję, że ich liczba podczas wakacji będzie się sukcesywnie powiększać.

W trosce o potrzeby kibiców ruszyły również badania preferencji oraz oczekiwań dotyczących działania stadionu. Pierwsze wnioski są już znane, a wynika z nich między innymi to, jakiej muzyki chcą słuchać kibice, oraz co chcą na stadionie jeść lub pić. Badania mają również na celu sprofilowanie kibica. Zaskoczeniem może być fakt, że ponad 20 proc. miłośników żużla w Poznaniu stanowią kobiety. Cały raport będzie dostępny na stronie PSŻ Poznań, tuż po zakończeniu badań.

Ważną kwestią pozostają nadal okoliczni mieszkańcy oraz rady osiedli, którzy przypomnijmy, sprzeciwiali się obecności żużla w tej okolicy z powodu hałasu i degradacji środowiska naturalnego. Władze stowarzyszenia zapewniają, że przyszłe rozgrywki przekonają mieszkańców do tej dyscypliny sportu.

- Musimy wiedzieć, że tych osób, które były przeciwne było i jest o wiele mniej niż tych, którzy głosowali przy budżecie obywatelskim. Pamiętajmy, że  żużel nie będzie tu non stop. Mówimy przecież o 6 imprezach w tym roku. Umówmy się też, że żużel nie jest aż tak głośny, musi mieć ten specyficzny dźwięk, a poznaniacy są tego dźwięku spragnieni - twierdzi Arkadiusz Ładziński. - Zapraszamy Rady Osiedli, mieszkańców, niech zobaczą jak kibice i rodziny bawią się na Golęcinie. Swoją pracą sprawimy, że głosy sprzeciwu ucichną.

Mimo, że na konferencji nie było przedstawicieli władz, Arkadiusz Ładziński przekonuje, że współpraca z miastem ma się bardzo dobrze.

- Turnieje, które będziemy organizowali mają oficjalny patronat prezydenta Jacka Jaśkowiaka - mówi Arkadiusz Ładziński.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA