Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Mimo, że majówka już za nami, atrakcji w mieście nadal nie brakuje. Dni otwarte Funduszy Europejskich, muzyczna Bitwa o Koziołki, Targ Śniadaniowy w parku Wodziczki i wiele innych. Jedno jest pewne – ci, którzy spędzają weekend w mieście muszą liczyć się z tym, że wybór będzie trudny.

W piątek po szkole można zabrać dzieci prosto na…lekcje ekologii. Nie ma co jednak liczyć na tradycyjne zajęcia. Dzieci klas IV-VI będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach, eksperymentach oraz pokazach filmowych – a wszystko to poprzez dobrą zabawę. Noc Ekologów, bo o niej tutaj mowa, odbywać się będzie w budynku Nobel Tower od godziny 19.00 w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Jest to akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych, w ramach której w całym kraju zorganizowane zostaną przedsięwzięcia prezentujące pomysły zrealizowane dzięki wspomnianym funduszom.

W piątek o 19.00 Centrum Kultury Zamek zaprasza na spektakl „Wieloryb”, który wystawiony zostanie w ramach cyklu „Z perspektywy żaby”. Zaraz po tym będzie można zostać na wykład dr Joanny Szymajdy „Francuskie imaginarium – o motywach zwierzęcych w tańcu współczesnym”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Tym, którzy w piątkowy wieczór mają ochotę posłuchać muzyki zapraszamy do Auli Nova na koncert Sinfonietty, czyli dyplomy licencjackie studentów dyrygentury symfonicznej Łukasza Łodygowskiego.  

Pół godziny później, o 19.30, w kościele franciszkanów będzie można posłuchać Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosza Michałowskiego, który wystąpi tam w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W programie koncertu znajdą się przede wszystkim dzieła współczesnych polskich kompozytorów, m.in. takich mistrzów, jak: Henryk Mikołaj Górecki, Andrzej Koszewski czy Paweł Łukaszewski. Miłośnikom muzyki chóralnej a cappella zaprezentowane zostaną także kompozycje twórców młodszego pokolenia.

O godzinie 20.00 koncert o przewrotnym tytule „Trzeba uważać na serce”. Marek Zgaiński wykona w Moim Teatrze męskie, zabarwione ironią teksty przy akompaniamencie gitary elektrycznej.

W Blue Note natomiast klimat można powiedzieć – nieco egzotyczny. Gościem wieczoru będzie pochodzący z Paragwaju Juanjo Corbalán, muzyk specjalizujący się graniem na harfie. Jako uznana gwiazda koncertował już między innymi w Argentynie, Brazylii, Chile, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Serbii i na Węgrzech a w piątek o godzinie 20.00 wystąpi w Poznaniu. Wstęp na koncert jest wolny.

Z pewnością pośmiać będzie się można podczas konkursu „Zostań gwiazdą kabaretu – imieniny Czesuafa”. W zawodach wezmą udział trzy poznańskie kabarety: Czołówka Piekła, Krzesełko oraz Wyjście Ewakuacyjne. Gościem specjalnym będzie Kabaret Czyści jak łza, a gospodarzem wieczoru – kabaret Czesuaf. Chętnych zapraszamy na godzinę 20.00 do Sceny na Piętrze. Bilet na wydarzenie w cenie 40 zł.

Sobotni ranek znowu w klimatach ekologii, tym razem dla najmłodszych. Nobel Tower zaprasza o 9:00 na EkoPoranek, podczas którego maluchy, podobnie jak ich starsi koledzy dzień wcześniej będą mogli poprzez zabawę będą mogli dowiedzieć się jak dbać o środowisko naturalne.

Z okazji minionego już Międzynarodowego Dnia Strażaka Skład Kulturalny zaprasza dzieci na sobotnie warsztaty do Galerii MM. Maluchy dowiedzą się, jak wygląda dzień strażaka, jakie tajemnice skrywa remiza i jak zbudowany jest strażacki wóz. Nauczą się także, co robić, gdy wybuchnie pożar i pod jaki numer dzwonić, kiedy potrzebujemy pomocy.

O 10.00 w ramach wspomnianych już Drzwi Otwartych Funduszy Europejskich rozpocznie się akcja „Zagadkowe Muzeum”, podczas którego będzie można między innymi zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, wziąć udział w rodzinnych warsztatach „Cebule – o czasie, zegarach i zegarkach” lub w prelekcji „Akademia Lubrańskiego – dzieje szkoły i budynku”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Tego dnia zwiedzić będzie można również Bibliotekę Raczyńskich, gdzie o 11.00 rozpocznie się Rodzinne czytanie baśni Europy.

Będąc w okolicy można zajrzeć do Muzeum Archeologicznego na wykład „Tajemnice Starego Rynku w Poznaniu”. Pierwszy gościem w ramach tego cyklu będzie Marek Rezler – znany poznański historyk i popularyzator historii wojskowości i dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku. Na prelekcji zatytułowanej “Stary Rynek i okolice. W kręgu tradycji i ciekawostek” historyk opowie o tym, że żadna konstrukcja postawiona na rynku nie była przypadkowa.

W Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Ratajczaka odbędzie Dzień Darmowego Komiksu. Jest to coroczne, wielkie święto wszystkich miłośników komiksów. W programie: wykłady, cosplay, sklepy z komiksami i oczywiście darmowe komiksy – między innymi specjalny zin zawierający 24 komiksy różnych polskich rysowników. Akcja będzie trwać do niedzieli.

Z myślą o tych, którzy codziennie jeżdżą tramwajami i ciekawi są, jak to wszystko wygląda „od kuchni” zorganizowano Drzwi Otwarte Zajezdni na Franowie. Wszyscy, którzy przybędą, będą mogli z innej strony niż pasażer zobaczyć autobusy kupione dzięki funduszom z UE, a potem wsiąść do jednego z 45 tramwajów także kupionych dzięki unijnemu wsparciu i zwiedzić z okien tramwaju wszystkie zakamarki automatycznie sterowanej zajezdni: myjnie, podnośniki, tory jazdy próbnej, stanowiska napraw i likwidacji szkód.

W sobotę, czyli ostatni dzień Międzynarodowych Targów Maszyn Budowanych Intermasz na terenie hal targowych odbędzie się Festyn Wielkich Maszyn. Każdy, kto w dzieciństwie bawił się zabawkowymi koparkami czy dźwigami będzie mógł zrealizować swoje marzenia i zasiąść na miejscu operatora prawdziwych urządzeń budowlanych. W ramach imprezy na zwiedzających czekają także atrakcje festynowe – ścianka wspinaczkowa i plac zabaw dla dzieci, spotkania ze stylistami i specjalistami od wizażu oraz ogródki gastronomiczne. Wstęp na targi tego dnia jest darmowy.

Z okazji 50-lecia istnienia Muzeum Uzbrojenia przygotowało w sobotę szereg atrakcji. Uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 11.00 na placu przed muzeum salwą z armat, znajdujących się na terenie ekspozycji plenerowej. O godz. 11.30 z placu ruszy defilada rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego oraz pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. W godzinach 10.00 – 17.00 na terenie ekspozycji plenerowej odbywać się będzie piknik militarny, podczas którego będzie można zwiedzić wnętrza pojazdów, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających Muzeum.

Wieczorem tradycyjnie coś dla fanów muzyki. O 17.00 w Blue Note rozpocznie się Bitwa o Koziołki. Jest to największa cykliczna impreza w Wielkopolsce, podczas której zawodnicy walczą ze sobą muzycznie, m. in. na rymy, beatbox, scratch, bity itp. W Centrum Kultury zagra grupa SHIVERS & SHAKES. To muzyczny duet powstały w 2012 roku w Poznaniu. Ich romantyczna, przestrzenna muzyka definiowana jest najczęściej w obrębie gatunku eksperymentalnego popu. W Klubie pod Minogą coś dla fanów cięższych brzmień czyli koncert zespołów Obscure Sphinx, Spirit, Butterfly Trajectory oraz Vidian. Jazzowe klimaty natomiast w Auli UAM, gdzie wystąpi Tomasz Stańko i New York Quartet.

Pierwszy niedzielny posiłek można będzie zjeść w parku Wodziczki, gdzie o godzinie 9.00 odbędzie się Targ Śniadaniowy. Inicjatywa jest połączeniem handlu zdrową żywnością, oraz działań rozrywkowo warsztatowych przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych – a wszystko w atmosferze śniadania na świeżym powietrzu. Pozostając w temacie warto również wspomnieć o kolejnej edycji Wolnego Targu, który odbywa się regularnie na Scenie Wspólnej przy Cytadeli, a który realizuje idee wolnego życia. Tym razem poznańska odsłona targu odbędzie się pod hasłem Wolna Majówka. Na “głodnych” wrażeń kulinarnych będą czekać już sprawdzeni, ale także nowi wystawcy. W ofercie dania gotowe, jak również artykuły spożywcze, czyli sery, wędliny, przetwory, warzywa i owoce. Dobra okazja do zakupów na kolejny tydzień.

W niedzielę również targi dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją szafę i przygotować ją na przyjście lata. Podczas Babiego Targu, który odbędzie się w Pawilonie 1 MTP, odbędzie się akcja wietrzenia szaf, podczas której uczestniczki będą mogły wymienić, sprzedać lub kupić ubrania, buty i dodatki. To bardzo popularna impreza, która za każdym razem przyciąga setki uczestniczek.

Tych, którzy chcą spędzić niedzielę poza Poznaniem, namawiamy na wyprawę do…Chin. W Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego będzie można wziąć udział w zajęciach z cyklu Palcem po Mapie. W ten weekend organizatorzy zabiorą uczestników na wycieczkę do Azji.

Zakończenie weekendu warto spędzić w rytmach dobrej muzyki. O godzinie 18.00 w Auli UAM odbędzie się koncert orkiestry Amadeus – Romantyczne Niepokoje, podczas którego usłyszymy słynnego litewskiego wiolonczelistę i dyrygenta Davida Geringasa, zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. P. Czajkowskiego. O 19.00 Auli Nova wystąpi wokalistka jazzowa Hanna Banaszak. Na koncert wydawane są bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej.

Teatr Muzyczny zaprasza z kolei na program „W blasku jubileuszu” – najlepsze skecze, scenki i piosenki z powyższych spektakli specjalnie wybrane przez twórców na tę okazję. Wystąpi Zenon Laskowik ze swoją Kabareciarnią w składzie Ada Biedrzyńska, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak i Adrianna Biernacka. Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Promile pod kierownictwem Michała Rukszy.  

Dużo tego? To jedynie wybrane wydarzenia! Aby zapoznać się z pełnym weekendowym rozkładem jazdy, tradycyjnie zapraszamy do naszego kalendarium.