Muzeum na kółkach jest w Poznaniu

Autor: Muzeum Polin, fot. archiwum
Drukuj

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin we współpracy z Fundacją Familijny Poznań zaprasza do obejrzenia projektu mobilnej wystawy edukacyjnej Muzeum na kółkach. W dniach 8–10.05 Muzeum będzie gościć w Poznaniu jako jedna z atrakcji festiwalu Rusałka przy Golęcińskiej 7.

Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości.

Poznań to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Najstarsza pisana wzmianka o planach budowy synagogi pochodzi z 1367 r. Prawdopodobnie już wówczas Żydzi tworzyli zorganizowaną gminę. W XVI w. prężny rozwój gminy zapewnił systematyczny napływ Żydów sefardyjskich z Węgier.
Według różnych autorów w 1590 r. mieszkało w Poznaniu 1500 Żydów, w latach 1618–1619 od 2000 do 3226. W 1832 r. Żydzi w grupie zawodów związanych z handlem stanowili 55,2% ogółu zajmujących tymi profesjami w mieście, w grupie opodatkowanych rzemieślników – 9,4%, nieopodatkowanych rzemieślników – 21%. W historii Poznania zapisały się rody kupieckie i bankierskie: Kantorowiczów, Aschów, Levinsohnów, Peiperów, Ephreimów, Awerbachów, Munków.

W Poznaniu będzie można odwiedzić Muzeum na kółkach podczas festiwalu Rusałka, który odbywa się przy ul. Golęcińskiej 7. Wystawa będzie czynna 8, 9 i 10 maja w godzinach 12:00–20:00. Podczas naszej wizyty przewidujemy specjalny program wydarzeń towarzyszących skierowany do różnych grup wiekowych:
- Warsztaty edukacyjne dla dzieci pt. „Niebieska parasolka”.
- Warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. „Znaki szczególne” oraz
- Spektakl teatralny pt. „Toast”

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza Muzeum na kółkach. Zostały na niej opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Za pomocą trójwymiarowej makiety sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach.

Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne. Muzeum będzie czynne w dniach 8–10.05 2015 r. w godz. 12–20.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA