Wiejski pop art czyli Hangar’t w Domu Bretanii

Autor: Dom Bretanii
Drukuj

Jest to absolutnie wyjątkowa i bezprecedensowa wystawa artystów-amatorów, rolników w podeszłym wieku (podkreślających zresztą – niekoniecznie słusznie – że nie są artystami i tworzącymi dzieła zbiorowe, nie podpisane ich nazwiskami), którzy opracowali, a potem opatentowali we Francji innowatorską technikę malarską inspirowaną w zakresie kolorystyki i form pop artem i twórczością Paula Gauguina związanego z miejscowością Nizon, w której działa kolektyw Hangar’t.

Hangar’t jest stowarzyszeniem założonym w 1992 r. w  Nizon w Bretanii przez Yvesa Quentela, dziennikarza Radio France pasjonującego się sztuką. Celem Quentela było stworzenie warunków, by społeczność wiejska znalazła swój własny artystyczny środek wyrazu i miała powód, by spotykać się i robić coś wspólnie poza swoimi gospodarstwami.  Warto dodać, że Nizon ma bogate tradycje artystyczne - to właśnie tutaj Paul Gauguin namalował swoje najpiękniejsze obrazy, m.in. w 1889 roku Żółtego Chrystusa nawiązującego do polichromii z miejscowej kaplicy. Jego Zielony Chrystus jest inspirowany charakterystyczną bretońską kalwarią z Nizon.

Mieszkańcy Nizon nie mieli przekonania do pomysłu Quentela. Ale dziennikarz przekonał wahających się mieszkańców.
- Malowaliście już płoty, okna, drzwi? Kolorowaliście obrazki w szkole? Dacie radę! - powiedział.

I miał rację. Ten artystyczny kolektyw działający na wsi i składający się z grupy artystów-amatorów z zawodu rolników, hodowców i właściciela baru opracował i opatentował nowatorską technikę malarską inspirowaną pop artem, polegającą na obróbce starych fotografii (fotografia – fotokopia - slajd - obraz) dokumentujących ludzi i zdarzenia i kolorowaniu ich.  
Prace Hangar’tu, zwykle zbiorowe, przywołują w nowoczesny, barwny sposób historię lokalnej społeczności. Niektóre z nich jak „Mamm Gozh” (Babcia), zwana „bretońską Marilyn Monroe”, nawiązująca do sztandarowego dzieła Andy’ego Warhola, stały się dziełami kultowymi. Hangar’t wystawiał swoje prace w rodzinnej Bretanii, Francji i w Nowym Jorku.

Członkowie kolektywu obecni będą na wernisażu i opowiedzą o swoich działaniach artystycznych, których celem jest zapobieganie wykluczeniu z życia kulturalnego oraz szeroki dostęp do sztuki. Poprowadzą też w Domu Bretanii oraz w Centrum Kultury i Edukacji w Kwilczu warsztaty wprowadzające do techniki Hangar’t. Ich efektem będzie wystawa w Kwilczu, której prace inspirowane będą fotografiami dokumentującymi historię miejscowej Starej Szkoły.

Wystawa Wiejski Pop Art w Domu Bretanii będzie czynna do końca czerwca, a Dom Bretanii zaprasza grupy szkolne na oprowadzanie po wystawie połączone z prezentacjami na temat pop artu. Zainteresowani proszeni są o kontakt z placówką.
Wernisaż 6.05. g. 18
Warsztaty w Poznaniu 5.05. g. 16.30

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA