Praca dla miasta ma być bardziej “społeczna”

Nie chodzi oczywiście o to, że urzędnicy pracować będą “w czynie społecznym”, lecz o wprowadzenie tzw. klauzul społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Oznacza to, że wdrożony zostanie system zamówień zrównoważonych, czyli uwzględniających kwestie społeczne i środowiskowe.

Wprowadzenie takich klauzul postulowali jeszcze przed wyborami samorządowymi w listopadzie 2014 członkowie kilku startujących w nich ugrupowań, m.in. Prawo do Miasta. Do tego też zobowiązał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, gdy ugrupowania te udzieliły mu poparcia przed II turą wyborów. Krótko po wyborach natomiast niewprowadzenie takich klauzul prezydenta krytykował Tomasz Lewandowski, szef klubu SLD w radzie miasta.

Powoli jednak klauzule społeczne w miejskich przetargach są coraz szerzej stosowane.
– Dla mnie to nie tylko realizacja wyborczych obietnic. To także przykład dla innych urzędów i prywatnych firm pokazujący, że można dbając o jakość przetargów dbać jednocześnie o ludzi i środowisko naturalne – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Z inicjatywy Stanisława Tamma, sekretarza miasta odbył się cykl szkoleń dla przedstawicieli wszystkich wydziałów i biur UMP oraz miejskich jednostek organizacyjnych współpracujących w zakresie zamówień publicznych z Urzędem. Przeszkolono łącznie 87 osób.

– W praktyce, możliwość uwzględnienia aspektów społecznych i środowiskowych przy udzielaniu zamówień publicznych uwarunkowana jest specyfiką danego zamówienia. Aby efektywnie zastosować zamówienia zrównoważone konieczna jest wnikliwa analiza m.in. celu i spodziewanych korzyści z zastosowania danej klauzuli, szczegółowego rozpoznania rynku oraz  możliwości spełnienia tych wymogów przez  potencjalnych wykonawców – zaznacza Tamm. – W marcu bieżącego roku w strukturach organizacyjnych Wydziału Zamówień i Obsługi Urzędu wyznaczono pracownika odpowiedzialnego za weryfikację każdego zleconego postępowania pod kątem możliwości zastosowania aspektów zrównoważonych w procedurze udzielenia zamówienia publicznego. Pracownik WZiOU weryfikuje możliwości oraz przekazuje propozycje i rekomendacje konkretnych zapisów do wydziałów merytorycznych, które po analizie ryzyka oraz możliwości finansowych podejmują wiążącą decyzję w kwestii zamówień zrównoważonych.

W roku 2015 (do dnia 15 kwietnia 2015) na 34 dotychczas prowadzone postępowania przetargowe, w 11 uwzględniono aspekty środowiskowe lub społeczne. Wśród nich były wymogi:

– realizacji przedmiotu zamówienia przy uwzględnieniu konkretnych norm środowiskowych
– zastosowania przy realizacji zamówień poligraficznych farb ograniczających zanieczyszczenie środowiska
– zatrudniania do interwencyjnego sprzątania w mieście czy przy usługach cateringowych minimalnej liczby osób na podstawie umowy o pracę

Wśród jednostek, które już wdrażają tak zwane klauzule społeczne w przetargach jest Zarząd Transportu Miejskiego.

– Choć obecna umowa z firmą zewnętrzną zapewniającą ZTM Poznań wykonanie określonych usług w zakresie obsługi klienta została zawarta na podstawie zmienionych później przepisów (które dopuściły wprowadzanie klauzul społecznych) doprowadziliśmy do sytuacji, w której firma zewnętrzna zaproponowała zarekomendowanej przez ZTM Poznań części załogi podpisanie umów o pracę na czas określony – informuje dyrektor ZTM Poznań Bogusław Bajoński.

Jak informuje ZTM propozycja została skierowana do osób wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w realizacji usług na rzecz ZTM oraz które wykonywały je minimum przez 9 miesięcy. W efekcie, 25 osób skorzystało z tej oferty i obecnie pracuje na podstawie umowy o pracę na czas określony.