75. rocznica pamięci o Zbrodni Katyńskiej

Mszą świętą w kościele oo. dominikanów, uroczystym przemarszem pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu oraz złożeniem pod nim kwiatów upamiętniono 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir. W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru rozpoczęto wierszem oraz modlitwą do Matki Boskiej Katyńskiej.
– Jesteśmy tu po to, aby świat nie zapomniał, czym jest totalitaryzm. Jesteśmy to winni młodym w wolnym kraju – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Dziś oddajemy hołd ponad 1,5 mln Polaków. Wśród zamordowanych i skazanych na zatracenie było ponad 1500 Wielkopolan. Dla nas wszystkich to czas refleksji i zadumy. 5 lat temu ta bolesna historia z przeszłości splotła się ze współczesnością!

Uczestnicy uroczystości przypominali tragiczne wydarzenia sprzed lat.
– Polska miała być wymazana z mapy świata. Zaczęły się wywózki, przemoc i terror. Jest to zbrodnia otoczona zmową milczenia i kłamstwa. Po dziś dzień wołamy do świata o prawdę – powiedział Tadeusz Patecki, prezes Stowarzyszenia “Katyń” w Poznaniu. – Potrzebna jest ludzkości świadomość tej okrutnej prawdy. Oczekujemy wyjaśnienia okoliczności tej zbrodni!                                                                                             

Uroczyste obchody zakończono Apelem Pamięci, który odczytał major Dariusz Rojewski oraz modlitwą za pomordowanych na wschodzie, po których pod pomnikiem złożono kwiaty. Podczas obchodów pomnik Ofiar Katynia i Sybiru wyróżniono także niebieską wstęgą Krzyża Virtuti Militari.

Następnie obchody przeniosły się do auli Nova Akademii Muzycznej, gdzie ich uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie słowno-muzyczne oparte na fragmentach książki “Pamiętniki znalezione w Katyniu”.