Masz pomysł na centrum Poznania? Zgłoś się po pieniądze!

350 tysięcy złotych rozda miasto w czwartej już edycji konkursu Centrum Warte Poznania. Tak jak w poprzednich latach, wspierane będą pomysły, które ożywią centrum Poznania i pozwolą na lepsze wykorzystanie potencjału miejskiej przestrzeni.

Siedząc w kinie plenerowym na ulicy Rybaki, grając w szachy na placu Wolności czy też cumując w tymczasowej marinie nad Wartą nie wszyscy zdają sobie sprawę, że te (i kilkanaście innych) projekty powstały w ramach miejskiego konkursu Centrum Warte Poznania, promującego i wspierającego tego typu inicjatywy miejskie. Tymczasem te projekty, choć raczej niewielkie (i nie tak spektakularne jak np. festiwale), to jednak cieszą się sporym zainteresowaniem poznaniaków i dobrze spełniają swoją rolę.

– One mają ożywiać centrum miasta i śródmieście. To nie jest konkurs do pozyskiwania koncepcji, które potem trafiają na półkę. Te projekty są wspierane i realizowane – podkreśla Mariusz Wiśniewski, obecny wiceprezydent Poznania odpowiedzialny m.in. za rewitalizację.

Wiśniewski w poprzedniej kadencji Rady Miasta Poznania był szefem Komisji Rewitalizacji, i to właśnie wśród radnych z tej komisji zrodził się pomysł konkursu grantowego na działania ożywiające centrum. Początkowo program był ukierunkowany ściśle na centrum, jednak już w poprzedniej edycji obszar został rozszerzony na Wildę, Jeżyce i Łazarz. Taki obszar (oraz centrum miasta, czyli Stare Miasto, Ostrów Tumski i Śródka) jest również celem obecnej edycji konkursu, w którym do rozdysponowania jest 350 tys. zł. Maksymalnie jeden projekt może uzyskać 52 tys. zł dofinansowania.

Co ważne, w programie tym mogą wziąć udział zarówno indywidualni mieszkańcy i różne stowarzyszenia jak i przedsiębiorcy.
– Wiadomo, że miasto nie może dotować czynszów, dlatego pomyślano o takim modelu wspierania ich działalności – tłumaczy Wiśniewski.

Nabór prac do kolejnej edycji konkursu trwa od 2 do 19 marca. Liczy się atrakcyjność pomysłu na wydarzenia kulturalne, artystyczne, edukacyjne i społeczne, kształtujących tożsamość kulturalną centrum miasta i zachęcające do aktywnego udziału mieszkańców oraz turystów. Wyborem projektów zajmie się komisja oceniająca, w skład której wejdą przedstawiciele Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Urzędu Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Rad Osiedli: Stare Miasto, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, św. Łazarz, Wilda i Jeżyce. Wkład własny nie jest wymagany, jednak można go zadeklarować. Zgłaszający muszą też pamiętać, żeby uzyskać zgodę zarządcy terenu, na którym ma się odbywać zgłaszane wydarzenie. Nieco łatwiej mogą mieć twórcy projektów, które były one dotychczas realizowane – oni mogą zadeklarować kontynuację projektu (ale mogą go też zmienić). Projekt musi być także tak przygotowany, aby go zrealizować w całości w 2015 roku.