Kupujemy mieszkanie: na co zwrócić uwagę?

Autor: dotPR, el, fot. dotPR
Drukuj

Zakup własnej nieruchomości to często decyzja na całe życie. Aby dokonać najlepszego wyboru i kupić lokal, który będzie odpowiadał naszym potrzebom przez kilkanaście lat, warto poznać zasady, którymi powinniśmy się kierować przeglądając setki ogłoszeń nowych mieszkań i domów na terenie Poznania, również tych dotyczących programu MDM.

Poszukiwanie nieruchomości powinniśmy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy odpowiemy sobie na pytanie: na jakie mieszkanie mnie stać? W wielu przypadkach decyzja ta determinowana jest przez naszą zdolność kredytową wyliczoną przez bank. Na jej wysokość ogromny wpływa ma wkład własny, czyli kwota własnych oszczędności, którą jesteśmy w stanie wpłacić na kupno nowego mieszkania. Od tego roku, po zmianach wprowadzonych przez Komisję Nadzoru Bankowego, wynosi on minimalnie 10 procent i będzie wzrastał w kolejnych latach. Należy oczekiwać, że wzrost minimalnego poziomu wkładu własnego wpłynie na wzrost zainteresowania programem MDM. Warto zatem sprawdzić  warunki przystąpienia oraz wysokość dopłat do mieszkań, które obowiązują w MDM. O wysokości dofinansowania do mieszkań decydują limity MDM, których wielkość ogłaszana jest co kwartał przez wojewodów.

Na zdolność kredytową ma również wpływ kilka innych aspektów. Pierwszym z nich są nasze zobowiązania kredytowe. Jeżeli to możliwe, powinniśmy je maksymalnie ograniczyć lub całkowicie spłacić. Następny aspekt to nasze miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego. W tym przypadku bank będzie brał pod uwagę m.in. wysokość czynszu, opłaty za media, miesięczne wydatki na niezbędne zakupy, itp. Kolejny istotny czynnik to miesięczne dochody netto gospodarstwa oraz fakt, czy kredyt bierzemy ze współmałżonkiem, wtedy nasze szanse na pozytywną decyzję rosną.

Zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego przeglądając ogłoszenia i wybierając własne „M”, musimy myśleć nie tylko o naszej aktualnej potrzebie mieszkaniowej, ale także o zmianach czekających nas w przyszłości, spowodowanych na przykład powiększeniem rodziny. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na typ nieruchomości, ale również powierzchnię mieszkania, rodzaj kuchni czy liczbę pokoi, które zasadniczo wpływają na sposób urządzenia naszego lokum.
- Choć może wydać się to zaskakujące, dużą możliwość aranżacji dają nam już mieszkania dwupokojowe – tłumaczy Marina Suchorska, ekspert dopoznania.pl. - W początkowym etapie w osobnym pokoju możemy zaplanować strefę nocną, by w przyszłości przekształcić ją na pokój dla malucha. Salon możemy częściowo oddzielić od aneksu kuchennego i połączyć funkcje pokoju dziennego z sypialnią dla rodziców. Ponieważ zakup mieszkania jest sporym wydatkiem, warto przed ostateczną decyzją skonsultować się z architektem wnętrz, aby upewnić się, czy dany lokal spełni nasze oczekiwania obecnie, jak i w przyszłej sytuacji życiowej.

W przypadku kupowania mieszkania w ramach programu MDM koniecznie trzeba zwrócić uwagę na maksymalną, dopuszczoną przez ustawodawcę, powierzchnię nabywanego mieszkania lub domu. I tak dla singli oraz małżeństw posiadających co najwyżej dwójkę dzieci wynosi ona odpowiednio 75 metrów kwadratowych oraz 100 metrów kwadratowych. Natomiast w przypadku posiadania trójki lub większej liczby dzieci jest to odpowiednio 85 metrów kwadratowych i 110 metrów.

Myśląc o przyszłej sytuacji rodzinnej warto zauważyć, że MDM w coraz większym stopniu promuje rodziny wielodzietne. W projekcie nowelizacji ustawy, która ma wejść w życie w pierwszej połowie tego roku przewiduje się, że małżeństwa i osoby z trójką lub większą liczbą dzieci będą mogły otrzymać dofinansowanie do mieszkania lub domu w wysokości nawet 30% wartości odtworzeniowej nabywanej nieruchomości, a małżeństwa i osoby z dwójką dzieci na dopłatę  w wysokości 20%. Obecnie jest to tylko 15 procent.

Znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym zamieszkamy, powiązane jest z ceną nieruchomości. Wybór jest trudny, ponieważ z jednej strony chcielibyśmy mieć blisko do pracy, szkoły, kina, teatru, przychodni, a z drugiej oczekujemy, że mieszkanie będzie duże i wygodne. Przy ograniczonym budżecie w pierwszej kolejności, należy zdecydować, czy w kilkuletniej perspektywie lepszym rozwiązaniem jest zakup większego mieszkania na obrzeżach, czy mniejszego w centrum miasta. Ten wybór wymusza znalezienie kompromisu, przy którym pomocne może być wypisanie na kartce wszystkich wad i zalet danej lokalizacji i wybranie tej, która będzie miała najwięcej atutów.

Dla jednych najważniejsza będzie bliskość przystanku autobusowego, a dla innych miejsce do wypoczynku i zabawy. Można się jednak pokusić o stworzenie kilku uniwersalnych parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę. I tak oprócz dwóch wyżej wspomnianych elementów, pamiętajmy o bezpieczeństwie, czyli monitoringu, ochronie czy kontroli dostępu do klatek schodowych. Do tego zapoznajmy się z planowaną wielkością osiedla oraz ewentualnym planem jego rozbudowy. Ponadto sprawdźmy dostępność dróg dojazdowych do śródmieścia, własność gruntu przy zakupie mieszkania, sąsiedztwo, organizację dróg i parkingów na osiedlu oraz architekturę i jakość wykonania budynków.

Wybierając konkretne mieszkanie należy wziąć pod uwagę różne parametry, których dobór uzależniony jest z jednej strony od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb, jak np. piętro, balkon, miejsce garażowe, widok, czy specjalne dostosowania dla osób niepełnosprawnych. Z drugiej zaś strony spójrzmy na parametry uniwersalne, które przyniosą korzyść każdemu. I tak na przykład południowa wystawa wpływa niewątpliwie na późniejsze oszczędności zużycia energii elektrycznej i ogrzewania w zimie, a jakość wykończenia, ergonomia klatki schodowej, pomieszczenie na rowery i wózki - na wygodę użytkowania wspólnych przestrzeni oraz wartość naszej nieruchomości.

Dzięki wzięciu tych wszystkich aspektów pod uwagę znacznie łatwiej będzie nam znaleźć mieszkanie, które nie tylko będzie nam odpowiadało w momencie kupna, ale sprawdzi się też w użytkowaniu przez długie lata.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video