Mieszkanie luksusowe – czyli jakie?

Gazeta Wyborcza opublikowała ranking najbardziej luksusowych apartamentów w Polsce – obok pięciu adresów z Warszawy, trzech z Wrocławia i jednego z Krakowa znalazła się też jedna poznańska lokalizacja – Nowa Sienna. Ale co to właściwie znaczy luksusowy apartament?

Segment rynku nieruchomości, który stanowią mieszkania luksusowe, wbrew pozorom jest dość zróżnicowany. Lokali o podwyższonym standardzie na rynku jest wiele, jednak „apartament apartamentowi nierówny”. W polskim prawie budowlanym nie ma specyfikacji czy jednolitej definicji apartamentu. Mieszkanie o takim standardzie musi spełniać dokładnie takie same wymogi budowlane, co każdy inny lokal mieszkalny. Istnieją jednak pewne kryteria, które pozwalają określić czy dany lokal można zakwalifikować jako apartament. Istnieją też wyznaczniki standardu, które czynią dane mieszkanie luksusowym.

Spośród oferowanych na rynku nieruchomości tylko niewielki ich procent spełnia wszystkie kryteria, które winny  definiować apartament. Idealny apartament powinien mieć od 95 do 100 metrów kwadratowych. To jednak dopiero początek.
–  Lokal spełniający kryteria apartamentu musi być przestronny, między innymi za sprawą wysokości pomieszczeń sięgającej ok 3 m. Kluczowy przy tym staje się również ich odpowiedni rozkład i podział.  Apartament powinien posiadać część dzienną i nocną. Ważne by miał kuchnię i salon, kilka łazienek, oraz pokoje z garderobami – mówi Marcin Witkowski, dyrektor regionalny z Sap-Property. – W sumie to bardzo rozbudowana funkcjonalność jak na śródmiejską zabudowę, dlatego tak mało lokali ją oferuje.

Także odpowiednia aranżacja lokalu i jakość materiałów wykończeniowych świadczy o luksusowym charakterze apartamentu. Ważną rolę odgrywają tu duże okna czy naturalne surowce takie jak kamień czy drewno. W tym segmencie kluczowe stają się również wszystkie inne elementy, które znacząco podnoszą standard lokali. W przypadku Dworu Marcelin takim wyróżnikiem może być centralny system sterowania ogrzewaniem z logotermą.

Oczywiście nie tylko funkcjonalność i standard lokalu czynią z niego apartament. Ważną rolę odgrywa sam budynek i jego otoczenie. Obiekt taki winna cechować nienaganna architektura oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów przy wykończeniu części wspólnych budynku. Ważne, by na piętrze nie było zbyt dużo lokali, podziemny parking gwarantował odpowiednią ilość miejsc postojowych, a sam obiekt posiadał windę, bez względu na to czy wymaga tego prawo budowlane czy nie.

Lokalizacja apartamentowca również powinna być prestiżowa. Ważne by były to dzielnice z tradycjami i cieszące się bardzo dobrą renomą. W okolicy muszą być tereny zielone, oraz centra kultury i rozrywki. Priorytetem jest też bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna.

Zawężenie poszukiwań luksusowego lokum do sztywnych reguł narzuconych przez definicję apartamentu powoduje, że segment dostępnych nieruchomości jest bardzo ograniczony i znalezienie takiego nie jest łatwe. Ale, z drugiej strony, ilu jest ludzi, których stać na takie lokum…?