Na polibudzie więcej usłyszą, zobaczą i... polecą?

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
REKLAMA
Drukuj

O nowoczesne stanowiska dla studentów (i nie tylko) z niepełnosprawnościami wzbogaciła się biblioteka Politechniki Poznańskiej. Na razie jest to sprzęt przenośny, ale wkrótce może się pojawić także... latający.

Dla osoby w pełni sprawnej korzystanie z biblioteki nie sprawia większych problemów: po prostu idzie się do odpowiedniego regału lub okienka, pobiega książkę i czyta. Jednak osoby niedowidzące, czy też nawet mające problemy z poruszaniem się, już tak łatwo nie mają. Dlatego też często potrzebne są nieco inne warunki do czytania i przyswajania wiedzy: specjalistyczny sprzęt powiększający, syntezator mowy, czy chociażby bardziej dostępne biurka.

Właśnie takie, wygodne i funkcjonalne miejsce pracy naukowej, zostało 28 października udostępnione w Czytelni Biblioteki Politechniki Poznańskiej. Dzięki temu osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu będą miały komfortowe warunki do kształcenia na poziomie studiów wyższych.

Stanowisko (a raczej kilka stanowisk, zgromadzonych na piętrze Czytelni Biblioteki PP) wyposażone jest w elektroniczne powiększalniki kieszonkowe (w dwóch rozmiarach), programy powiększające Lunar Plus w wersji Pen Drive, stacjonarny, kolorowy powiększalnik z kamerą o rozdzielczości Full HD, przenośny powiększalnik Topolino Smart, tablety ASUS Transformer (z pełnym pakietem Office i programem IVONA Reader z językiem polskim i angielskim) oraz dwa specjalistyczne zestawy komputerowe, wyposażone m.in. w specjalną klawiaturę dla słabowidzących i oprogramowanie udźwiękawiające.

- To jest sprzęt na światowym poziomie - podkreśla Małgorzata Furgała, dyrektor Biblioteki PP. - Powiększalniki materiałów drukowanych z pewnością pomagają. Wystarczy położyć książkę obok komputera, nad nią zawiesić powiększalnik i czytać na ekranie komputera tutejszego, czy też własnego, przyniesionego do biblioteki laptopa i dzięki temu czytać materiał w dużo większym rozmiarze. Jeżeli ktoś nie może czytać, to oprogramowanie z syntezatorem mowy jest dla niego. Te syntezatory są na tak wysokim poziomie, że rzeczywiście nie ma problemu z rozróżnieniem, czy skończyło się zdanie. To nie jest takie bardzo mechaniczne czytanie, ale takie przyjazne dla ucha.

Ale to nie wszystko - na razie goście biblioteki mogą korzystać z nowego sprzętu jedynie w czytelni, ale bardzo prawdopodobne jest (chociaż rozmowy wciąż trwają), że już wkrótce do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami będą także drony, które pozwolą im np. dokonywać wizji lokalnej w trudno dostępnych miejscach.

Jak informuje Furgał, na Politechnice Poznańskiej ok. 2 proc. studentów legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności słuchu lub wzroku. Do 2010 roku takie osoby nie miały dostępu do żadnych ułatwień. W 2010 roku zakupiono pierwszy sprzęt, ale od tamtego czasu zdążył się on już zestarzeć. Co ważne, nie trzeba być studentem PP, żeby skorzystać ze sprzętu w czytelni:
- Jeżeli będą osoby spoza uczelni, to zapraszamy. Jesteśmy otwarci dla społeczeństwa - podkreśla dyrektorka biblioteki.

Nowy sprzęt został zakupiony w ramach programu "Inżynieria wiedzy dla inteligentnego rozwoju", współfinansowanego ze środków europejskich. Ułatwienia w czytelni to tylko część działań - dzięki temu programowi oznaczono też część budynków Kampusu Piotrowo tablicami w kontrastujących kolorach i z oznaczeniami w alfabecie Braille'a.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA