Społecznie i z zyskiem: Asy Biznesu zapraszają na spotkania

W październiku rusza cykl spotkań poświęconych współpracy biznesu z podmiotami ekonomii społecznej. Pierwsze z nich odbędzie się 8 października w Poznaniu.

Na spotkaniach Klubu Asa Biznesu można posłuchać wystąpień ekspertów z dziedziny CSR, wymienić doświadczenia oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe. Klub Asa Biznesu jest skierowany do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat CSR, poznać CSR nie tylko w teorii, ale także w praktyce, aby osiągnąć długofalowe biznesowe korzyści dla firmy lub instytucji, którą reprezentują.

Tematem przewodnim październikowych spotkań będzie współpraca między biznesem a podmiotami ekonomii społecznej. Podmioty te są najważniejszym elementem ekonomii społecznej i w Polskich warunkach przyjmują najczęściej następujące formy organizacyjne: spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia i fundacje, spółki non-profit,  zakłady aktywności zawodowej. Prowadząc działalność gospodarczą, jednocześnie realizują społecznie użyteczny cel, dla którego zostały powołane.

Przedsiębiorstwa biznesowe, prowadząc działalność gospodarczą i współpracując z różnymi partnerami, powinny rozważyć kooperację również z tym sektorem gospodarki, ponieważ w najbliższym czasie ekonomia społeczna będzie zyskiwać na znaczeniu. W Europie ekonomia społeczna reprezentuje sporą część całej aktywności ekonomicznej. Istotne jest także to, że w Polsce na lata 2014 – 2020 został opracowany Rządowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej, wraz z zapewnieniem niezbędnego finansowania ze środków europejskich, gwarantujący dalszy wzrost znaczenia podmiotów ekonomii społecznej na rynku.

– Szukając kolejnych szans biznesowych i obszarów dalszego wzrostu, przedsiębiorstwa powinny uwzględnić w swoich analizach potencjał i skalę sektora ekonomii społecznej oraz perspektywy jego rozwoju – przekonuje Bartłomiej Sroczyński, ekspert ds. ekonomii społecznej z Centrum PISOP, które współrealizuje z WIPH oraz Pracodawcami RP – Wielkopolska projekt As Biznesu.

Korzyści dla przedsiębiorców ze współpracy z przedsiębiorstwami społecznymi będzie wiele. Są one związane między innymi z aspektami: wizerunkowymi (np. jako element realizacji strategii CSR), rynkowymi (nowe kanały dystrybucji, dotarcie do nowego segmentu klientów),ekonomicznymi (zwolnienia z opłat na PFRON, pośredni dostęp do dedykowanego finansowania zewnętrznego) oraz operacyjnymi (tj. efektywny outsourcing). Przedsiębiorstwa społeczne najczęściej starają się wypełnić nisze rynkowe pozostawione przez przedsiębiorstwa biznesowe.

Podczas spotkań zostanie przybliżona istota ekonomii społecznej, plany jej rozwoju w Polsce oraz zostaną omówione korzyści oraz zagrożenia wynikające z podjęcia współpracy. Zaprezentowane zostaną także przykłady owocnej i strategicznej kooperacji międzysektorowej z terenu Wielkopolski. Będzie można poznać przedstawicieli ekonomii społecznej, którzy są chętni do współpracy z biznesem oraz przedsiębiorców, którzy już z tymi podmiotami współpracują.

Kolejne spotkania odbędą się w Kaliszu (10.10), Nowym Tomyślu (14.10), Lesznie (21.10) oraz Pile (28.10). Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod numerem telefonu 61 8690112 lub adresem mailowym asbiznesu@wiph.pl.

Organizatorem spotkań jest Centrum PISOP, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, oraz Związek Pracodawców RP – Wielkopolska. Spotkania są częścią projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.