Poznań będzie miał… nowy bank. Prezydent podpisał umowę

Od 1 stycznia 2015 roku obsługą budżetu i jednostek organizacyjnych miasta  będzie się zajmował bank PKO BP. – Jesteśmy dumni, że wygraliśmy ten przetarg – powiedział Zbigniew Jagiełło przy podpisaniu umowy.

Miasto ma obowiązek wyboru banku obsługującego budżet miasta i miejskie jednostki w drodze przetargu publicznego – wynika to z ustawy o finansach publicznych. Przetarg odbył się już po raz trzeci i zwycięzcą okazał się bank PKO BP, bo zaoferował najkorzystniejsze, zdaniem władz Poznania, warunki.

Ustawa nie określa, jakie konkretnie warunki musi spełnić bank, wiele więc zależy od tego, jakie dodatkowe usługi i instrumenty zaoferuje bank, by wspomóc obsługę finansową samorządu.

W przypadku PKO BP istotne było to, że wszyscy, którzy będą wnosili opłaty na rzecz miasta, będą mogli w PKO BP robić to bezpłatnie. Bezpłatnie będą także obsługiwane miejskie jednostki organizacyjne w 13 oddziałach banku.
– Chodziło nam o poprawę obsługi mieszkańców – przyznaje Barbara Sajnaj, skarbnik miasta. – Ale także o podniesienie komfortu naszej pracy.

Wśród dodatkowych usług zaproponowanych przez bank znalazło się prowadzenie rachunku skonsolidowanego dla budżetu Poznania, bardzo korzystne oprocentowanie dla środków podlegających konsolidacji, dzięki którym miasto zyska dodatkowy dochód z odsetek od środków na jego koncie, obsługa – także bezpłatna – kart płatniczych i wypłata świadczeń dla świadczeniobiorców, przy której sieć placówek ma szczególne znaczenie.  Bank też zapewnia kredyt na rachunku bieżącym do kwoty 100 mln złotych w każdy roku prowadzenia obsługi bankowej.

Umowę o współpracy na 5 lat podpisali Zbigniew Jagiełło, prezes banku, oraz prezydent Ryszard Grobelny.
– To już oznacza pewną rangę, jeśli prezes Jagiełło przyjechał, by podpisać tę umowę – zauważył prezydent Grobelny podpisując dokumenty.

Sam prezes uważa, że umowa jest sukcesem dla banku.
– Jesteśmy dumni, że wygraliśmy przetarg w tak wymagającym mieście jak Poznań – powiedział. – Czujemy się na siłach sprostać temu wyzwaniu, zwłaszcza że w Poznaniu jesteśmy obecni od lat, wspierając maraton w Poznaniu, Bibliotekę Raczyńskich czy Poznańskie Słowiki.

Zmiana banku oznacza jednak pewne niedogodności dla poznaniaków. Wszyscy ci, którzy odprowadzają podatki czy płacą inne należności, od 1 stycznia 2015 roku będą musieli to robić na inne konta.