Politechnika otwarta dla przedsiębiorców

Laboratoria Politechniki Poznańskiej otwierają się na wielkopolskich przedsiębiorców! W czwartek 4 września o godzinie 9.30 pracodawców z branży informatycznej zaprosiło Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii PP.

Spotkanie dla pracodawców z branży informatycznej odbywa się w ramach projektu „Czas zawodowców”, którego celem jest rozwój szkolnictwa zawodowego oraz ułatwienie pracodawcom rekrutacji praktykantów.

Drzwi otwarte na Politechnice Poznańskiej to szansa dla wielkopolskich firm na zapoznanie się z jednym z największych projektów łączących uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników z pracodawcami. Uczestnicy „Czasu zawodowców” – w zeszłym roku było to ponad 3 400 uczniów – kształcą się w laboratoriach stworzonych specjalnie dla nich w Politechnice Poznańskiej, gdzie zapoznają się nie tylko z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi, lecz również z realiami pracy.

– Staramy się, aby młodzi ludzie podczas praktyk rzeczywiście poczuli się jak w firmie. Obowiązuje ich ośmiogodzinny czas pracy, obecność na zajęciach jest obowiązkowa, a każdy z nich ma konkretne zadanie do wykonania, z którego jest rozliczany. Oprócz technicznej wiedzy dajemy im szkołę życia – mówi Anna Tatarska, kierująca zespołem ds. merytorycznej obsługi praktyk w laboratoriach.

Umiejętności zdobyte podczas zajęć uczniowie mogą wykazać w „Systemie Zawodowcy” – internetowej platformie, na której swoje oferty mogą składać pracodawcy i ich przyszli praktykanci. Ci pierwsi uściślają, jakich kwalifikacji wymagają od przysposabiających się u nich uczniów, a drudzy określają swoje umiejętności i predyspozycje. Dzięki temu obie strony w prosty i szybki sposób mogą dopasować swoje wymagania i oczekiwania do dostępnych ofert, a tym samym ustrzec się przed niepowodzeniem we współpracy.

Prezentacja nowoczesnego sprzętu, na którym kształcą się przyszli technicy informatycy oraz możliwość zapoznania się z systemem „kojarzenia” przedsiębiorców i praktykantów to nie jedyne, co czeka gości Politechniki Poznańskiej. Twórcom projektu – Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, pilskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Politechnice Poznańskiej – zależy na rozmowie z pracodawcami z Wielkopolski, poznaniu ich doświadczeń związanych z organizacją praktyk zawodowych oraz identyfikacji ich potrzeb w zakresie zatrudniania uczniów z zawodówek i techników. Debata będzie miała na celu stworzenie rozwiązań, które ułatwią wielkopolskim przedsiębiorcom odnajdywanie najbardziej kompetentnych praktykantów.