Prace Jana Berdyszaka w Muzeum Narodowym to już ostatnie dni!

Już od niedzieli, 15 czerwca, w Muzeum narodowym będzie można zobaczyć wystawę prac profesora Jana Berdyszaka. Dzieła związanego z Poznaniem artysty jest ceniona nie tylko w Polsce ale i na świecie. Wystawa ta łączy się z dwoma jubileuszami.

– Profesor Berdyszak ma w sztuce polskiej osobne miejsce, które zaczęło się określać bardzo wcześnie. Jeszcze w czasie studiów – powiedział profesor Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Berdyszak jest autorem grafik, rzeźb, gipsorytów, drzeworytów, obrazów i wielu innych dzieł przygotowanych w różnych, nieraz autorskich, technikach. 15 czerwca to podwójna okazja do artystycznego świętowania. Wystawa zorganizowana jest w dniu 80 urodzin Berdyszaka oraz 40 lat po pierwszej wystawie zorganizowanej w Muzeum Narodowym.

– Próbował zmieścić się ze swoimi wyobrażeniami w ramach tradycji. Pewne pytania, które zrodziła płaszczyzna przekazu, pozostawały w ukryciu – tłumaczył Suchocki. – Dla niego stanowiły powód do refleksji.

Muzeum otrzymało od artysty około 287 dzieł, w większości graficznych.
– Chciałem za ten gest podziękować – zapewnił dyrektor Muzeum Narodowego. – Przygotowaliśmy katalog wystawy oraz zaprezentowaliśmy zbiór, który mamy szczęście i honor, z należytą pieczałowitością, strzec i pokazywać potomnym.

– Ta wyjątkowa okoliczność stała się pretekstem do zorganizowania wystawy „Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki”, która jest jednocześnie forma podziękowania muzeum za wspaniały dar. Główną ideą prezentacji jest pokazanie dorobku artysty przez pryzmat twórczości graficznej, stanowiącej rezerwuar zagadnień o trudnej do przecenienia randze – poinformowała Agnieszka Salamon, rzecznik muzeum.

– Grafika nie jest typowa – zapewniała Marta Smolińska, kurator wystawy. – Stanowi bardzo często punkt wyjścia do dalszych rozważań. Chcieliśmy pokazać horyzonty grafiki. Chcieliśmy zaakcentować prace, które tym horyzontem mogą zachwiać. Również tutaj staraliśmy się wejrzeć w warsztat profesora.

Wystawie towarzyszy również specjalny, starannie wydany katalog autorstwa Marty Smolińskiej oraz Pawła Ignaczaka. W części złożonej z esejów znajdziemy zapis koncepcji prezentacji. Druga część książki składa się z kompletnego katalogu prac Berdyszaka, które można znaleźć w Muzeum Narodowym.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy „Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki”. Przez trzy miesiące, w weekend będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, wykładach otwartych lub warsztatach dla dzieci. Po wystawie oprowadzać będzie Agnieszka Salamon – Radecka lub Paweł Ignaczak. Wykład o wszechobecności matrycy przeprowadzi Sebastian Dudzik. O konstelacji znaczeń opowie Marta Smolińska.

Wystawę można oglądać we wtorki, środy i czwartki od 11 do 17, w piątki od 12. do 21, natomiast w soboty i niedziele od 11 do 18 – do 24 sierpnia. Bilety kosztują 8 złotych za normalny oraz 4 złote za ulgowy.