Przekrocz granice Poznania: Lusowo zaprasza!

Rusza nowy projekt Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej promujący spędzanie weekendów w okolicznych gminach. Nazywa się „Przekrocz granice Poznania” i dzięki niemu już 23-24 sierpnia będzie można wybrać się do Lusowa w gminie Tarnowo Podgórne i zobaczyć dwa festiwale: bluesowy i folklorystyczny.

Weekend w Lusowie zainauguruje projekt przybliżający mieszkańcom i turystom okolice Poznania.
– Okolice Poznania to dziesiątki atrakcji turystycznych, o których wciąż wiemy zbyt mało – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT. – Dlatego ruszamy z całoroczną akcją „Przekrocz granice Poznania”, w ramach której będziemy podpowiadać, co warto zobaczyć w naszym najbliższym sąsiedztwie.  

Pierwszy weekend w ramach akcji “Przekrocz granice Poznania” odbędzie się w Lusowie. To wieś położona w gminie Tarnowo Podgórne nad malowniczym jeziorem. Jej historia sięga średniowiecza, ale jest też silnie związana z Powstaniem Wielkopolskim. Tutaj został pochowany generał Józef Dowbor-Muśnicki, jeden z jego dowódców. Także w Lusowie znajduje się muzeum jego imienia, które będzie można zwiedzić 23 i 24 sierpnia.
 
Jednak głównymi atrakcjami będą aż dwie imprezy muzyczne. W sobotę będzie to Festiwal BLusowo. W programie między innymi nowy projekt Shy Albatross, za który są odpowiedzialni gitarzysta jazzowy Raphael Rogiński i  Natalia „Natu” Przybysz, pamiętana z zespołu Sistars.
 
Gwiazdą będzie amerykański muzyk Niki Buzz, który wystąpi z poznańskim zespołem Dr Blues & Soul Re Vision. W ciągu swojej bogatej kariery współpracował z takimi artystami jak James Brown, Tina Turner, The Ramones, Talking Heads czy Patti Smith.
 
Niedziela upłynie pod znakiem powrotu do tradycji i spotkania z zespołami ludowymi z całej Europy. Wtedy obchodzone będą gminne dożynki, ale odbędzie się także Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Wystąpią grupy z Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Francji, Turcji, Holandii, Czech, Białorusi i Polski. Wyczekiwaną gwiazdą jest białoruski zespół Biełyje Rosy – jest on dla Białorusi tym, czym dla Polski „Mazowsze” lub „Śląsk”. Jej członkowie czerpią inspiracje z własnej tradycji, tworząc unikatowe programy artystyczne.
 
Udział w obu festiwalach jest bezpłatny.
 
Podczas weekendu będzie można wybrać się na pięknie urządzoną plażę, popływać kajakami bądź rowerami po urokliwym jeziorze, zwiedzić muzeum  gen. Józefa Dowbor Muśnickiego, na pobliskim cmentarzu odwiedzić grób rodziny generała oraz nekropolię rodziny Plucińskich, a także zajrzeć do lokalnych restauracji.
 
Weekendy, w których czasie organizowany będzie specjalny program kulturalno-turystyczny, wybierają gminy podpoznańskie i to gminy układają program. Na dedykowanej projektowi stronie internetowej weekend.poznan.travel pojawią się także wskazówki, co warto zobaczyć, gdzie zjeść, jak dojechać. Patronat nad akcją sprawuje Powiat Poznański oraz stowarzyszenie Metropolia Poznań.