Rośnie ogród biznesu – a wraz z nim cały Grunwald

Parków biurowych w Poznaniu jest jak na lekarstwo – stolica Wielkopolski oferuje zaledwie trzy takie lokalizacje, ale już wkrótce dołączy kolejna. I to nie byle jaka, bo oferująca początkowo niemal 42 tys., a docelowo ponad 80 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Mowa o Business Garden Poznań, który powstaje przy ulicy Bułgarskiej.

To nie będą pierwsze biurowce w tej okolicy – wcześniej zbudowane zostały chociażby budynki PGK, gdzie rodził się sukces grupy Allegro i lokowały się pierwsze centra usług wspólnych w Poznaniu (m.in. MAN). “Biznesowy Ogród” powstaje tuż obok – ale będzie miał zasadniczą przewagę nad swoimi starszymi kolegami: można powiedzieć, że okaże szacunek swojemu otoczeniu. W jaki sposób?

Przede wszystkim z powodu certyfikatu LEED. Przeciętnego Kowalskiego mogłoby to nie obchodzić. Ot, kolejny biznesowy skrót, mający znaczenie tylko dla wtajemniczonych. Ale takie myślenie to błąd. LEED bowiem potwierdza, że na danej inwestycji uzyskano wszelkie możliwe oszczędności, jakie się dało uzyskać. Nie tylko w użytkowaniu, ale też już podczas budowy obiektu. Przykłady? Proszę bardzo: 75 proc. surowców z odpadów powstających na budowie BGP jest odzyskiwanych. Materiały – gdy jest to możliwe – pochodzą od lokalnych producentów, aby ich transport nie obciążał środowiska. Zielone, czyli pokryte roślinnością dachy, zredukują efekt “wyspy cieplnej” i pomogą w zbieraniu deszczówki, która następnie będzie wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych. Armatura w łazienkach będzie pozwalała na oszczędzanie wody.

To jednak nie wszystko – wiele z efektów energooszczędnego i ekologicznego budownictwa będzie korzystnych dla pracowników firm, które ulokują się w Business Garden Poznań. Na przykład w systemie klimatyzacji zastosowano belki chłodniczego, dzięki czemu – obrazowo rzecz ujmując – na nikogo nie będzie nic “dmuchało”. Oświetlenie również będzie energooszczędne, a co więcej – budynki zaprojektowano tak, aby naturalnego światła było jak najwięcej, nawet jeżeli komuś zdarzy się pracować dokładnie na środku piętra. Jeżeli zaś świecić będzie za bardzo – inteligentny system rolet zadba o to, żeby zredukować nagrzewanie budynku.

Co bardzo ważne, rozwiązania zastosowane przy budowie tego parku biurowego będą procentować także dla sąsiadów BGP. Tych zaś w szybkim tempie przybywa w okolicy: nie dość bowiem, że po drugiej stronie ulicy Bułgarskiej już od dawna stoi osiedle, to w niedalekiej okolicy, tuż przy lasku Marcelińskim, powstały kolejne bloki, a wkrótce ruszyć ma zupełnie nowa inwestycja mieszkaniowa. Wszystko – co warto podkreślić – powstaje zgodnie z planem miejscowym dla tego miejsca. Na tej właśnie zgodności inwestor parku biurowego, firma SwedeCenter, mógłby poprzestać – ale poszedł krok dalej.

Teren Business Garden Poznań będzie bowiem otwarty – dzięki temu zniknie m.in. biało-czerwona barierka wzdłuż ulicy Bułgarskiej. Wewnętrzny dziedziniec parku biurowego będzie terenem zielonym, a choć powstanie na nim także parking naziemny, to pozostanie tam także dużo zieleni, tereny rekreacyjne, a w przyszłości także pawilon usługowy. Ogólnodostępne punkty usługowe będą znajdować się także na parterach poszczególnych biurowców.

Skoro już o parkingach mowa – pod całym kompleksem powstaje największa w Poznaniu, jednopoziomowa hala garażowa, w której pomieści się ponad 800 samochodów, dzięki czemu nie ucierpią okoliczne trawniki i parkingi dla mieszkańców. Nie jest jednak wcale powiedziane, że tylu zmotoryzowanych tam przyjedzie, ponieważ inwestycja jest bardzo dobrze skomunikowana poprzez transport publiczny, a także sieć dróg rowerowych. Dla użytkowników bicyklów przygotowany zostanie także specjalny parking oraz inne udogodnienia (prysznice, suszarnie, itp.). Inwestor wybuduje też zupełnie nową ulicę, która przebiegać będzie za parkiem biurowym, łącząc ulicę Marcelińską z rondem przy CH King Cross.

To, co dzieje się na Grunwaldzie, a czego częścią jest Business Garden Poznań, wydaje się być niewiarygodne – w ciągu kilku zaledwie lat leżący odłogiem teren zmieni się w tętniącą życiem dzielnicę, żyjącą nie tylko w dzień (dzięki biurowcom), ale też wieczorami (dzięki mieszkańcom). Pierwszy etap parku biurowego ma być ukończony na początku 2015 roku. Na kolejny będziemy musieli trochę poczekać – ale patrząc na intensywny rozwój Poznania w ostatnich latach nie wydaje się, aby było to długie oczekiwanie.