Stephen Torrence… zamiga przeboje

Stephen Torrence zamiga światowe przeboje w piątek 16 maja w Poznaniu. To pierwszy taki koncert w Europie, który połączy świat ciszy ze światem dźwięków dzięki językowi migowemu.

Artysta zafascynował się językiem migowym na kursie ASL, gdy miał zinterpretować muzykę za pomocą dłoni. Dzięki tej fascynacji przybliża on muzykę osobom Głuchym. Zasłynął w światowej społeczności internautów filmami, na których miga piosenki słynnych wykonawców, a niektóre z jego teledysków mają ponad 2,5 miliona wyświetleń.

Koncert odbędzie się 16 maja o godz. 18.00 w Auli Artis Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych
i Dziennikarstwa, ul. Gen. T. Kutrzeby 10 w Poznaniu. Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp jest wolny.

Na poznańskiej scenie wydarzy się niemało. Specjalnie dla polskiej publiczności Torrence przygotował piosenkę „Wind of Change” zespołu Scorpions, ale także kilka innych muzycznych niespodzianek. Oprócz Torrence’a na scenie wystąpią również artyści z Fundacji MigArt, którzy zaprezentują interpretacje piosenek amerykańskich wykonawców w polskim języku migowym (PJM). Członkiem tego zespołu jest osoba zupełnie głucha. Zobaczymy także reprezentantki Stowarzyszenia Polskich Fanów Josha Grobana – Polish Grobanites, które wspólnie ze Stephenem Torrence’m wykonają w ASL utwór „You raise me up”. W Poznaniu będą też goście specjalni – laureaci 5. edycji programu „Must Be The Music” Piotr Szumlas i Jakub Zaborski,  których piosenki będą migane na żywo. Stephen Torrence zamiga ich piosenkę „Emotions”, a zespół reprezentujący projekt MIGAJ.EU „W spokoju”. U boku Torrence’a, Szumlasa i Zaborskiego pierwsze kroki na scenie postawią studenci WSNHiD, którzy przygotowali na specjalnych warsztatach PJM trzy utwory w tym języku: Maleńczuk&Waglewski „Niedziela będzie dla nas”, KULT „Do Ani” oraz MEZO „Na nowo”. Sam MEZO także zapowiedział swoją obecność na koncercie.

Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych tłumaczy, zarówno języka migowego, jak i angielskiego koncert będzie w całości tłumaczony na język migowy oraz na język polski.

Organizatorami koncertu są: platforma Edukacyjna MIGAJ.EU i Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

MIGAJ.EU to pierwsza w Polsce i Europie kompleksowa internetowa platforma edukacyjna do nauki języka migowego. Z platformy mogą skorzystać wszyscy, którzy chcą w przyjazny sposób uczyć się języka migowego niezależnie od stopnia zaawansowania oraz ci, którzy chcą poznać kulturę Głuchych.

Partnerami wydarzenia są: Migaj OK. Olgierd Kosiba, Spółka komandytowa, Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, Siedlisko pod lasem – Agroturystyka Borowe, Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”, SEVENTICA – System Komunikacji Niewerbalnej, Fundacja MigArt, Stowarzyszenia Polskich Fanów Josha Grobana – Polish Grobanites.

W Polsce, według prof. Henryka Skarżyńskiego, żyje ok. 2 mln osób z uszkodzonym słuchem, którzy w większości nie znają języka migowego. Inne źródła podają, że osób Głuchych, migających, jest ok. 470 tys., a jeszcze inni uznają, że prawdziwa liczba waha się pomiędzy 60 a 100 tys. osób.

Głusi w większości posługują się PJM, który jest ich naturalnym językiem, z odrębną gramatyką. Osoby ogłuchłe lub słabosłyszące częściej preferują SJM, który zachowuje strukturę gramatyczną języka polskiego i wykorzystuje znaki migowe; zawsze używany jest on z językiem mówionym. 1 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, zgodnie z którą, organy administracji publicznej zobowiązane są do zapewnienia osobom z dysfunkcją słuchu oraz niesłyszącym możliwości samodzielnego załatwienia spraw urzędowych.

Torrence, słyszący wykonawca piosenek w ASL (amerykański język migowy) przyjeżdża do Poznania na zaproszenie polskiej platformy edukacyjnej promującej język migowy MIGAJ.EU oraz poznańskiej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (WSNHiD).