Oglądamy powoli, czyli “Dzień Wolnej Sztuki” w Muzeum Archeologicznym

„Przygotowanie do wakacji – zanim spakujemy walizkę” – pierwszy z cyklu nowej serii wykładów i „Dzień Wolnej Sztuki” to atrakcje, jakie przygotowało na najbliższą sobotę 26 kwietnia Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Udział w wydarzeniach jest wolny!

Atrakcje rozpoczną się w sobotę 26 kwietnia punktualnie o godzinie 12.00 zarówno w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – w Pałacu Górków, jak i w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim. Wtedy zacznie się akcja „Dzień Wolnej Sztuki”. To już czwarta, ogólnopolska edycja tego wydarzenia. Podobnie jak kilkadziesiąt innych galerii oraz muzeów sztuki, historycznych, archeologicznych i etnograficznych w całej Polsce muzeum zaprezentuje wybrane dzieła i zabytki ze swojej kolekcji – a wszystko po to, by przekonać odwiedzających, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia, a każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można spokojnie odkryć samemu. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać…

Akcja jest odpowiedzią na wyniki badań, które mówią, że ludzie poświęcają zaledwie 8 sekund na obejrzenie jednego obiektu w muzeum.
– Z reguły chcemy obejrzeć jak najwięcej i jak najszybciej, a maraton taki jest męczący – wyjaśniają pracownicy muzeum. – Odpowiedzią jest właśnie „Dzień Wolnej Sztuki” – ruch Slow Artu, czyli Wolnej, czy wręcz Powolnej Sztuki. Z naszych kolekcji wybraliśmy kilka zabytków, o których będziemy chcieli z Wami podyskutować w luźnej atmosferze w towarzystwie naszych pracowników.

W soboty do Muzeum Archeologicznego obowiązuje bezpłatny wstęp. Również udział w spotkaniu jest darmowy. Wybrane zabytki biorące udział w akcji będą oznaczone na każdej gablocie logiem akcji, a przy każdym z nich o wyznaczonej porze będzie czekał pracownik muzeum. Wszyscy chętni są proszeni o punktualne spotkanie przy wybranych zabytkach o godz. 12.00 w sobotę 26 kwietnia:
1. Wystawa „Pradzieje Wielkopolski” – grzechotki z epoki brązu (II tysiąclecie p.n.e.) odkryte w grobie na terenie Wielkopolski
2. Wystawa „Tu powstała Polska” – średniowieczne monety – kwartniki Kazimierza Wielkiego z XIV wieku odkryte na terenie Żernik
3. Wystawa „Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie” – zdobienia na mumii chłopca o imieniu Hor-Bes (okres późny VII-IV wiek p.n.e.)
4. Wystawa „Archeologia Sudanu” – tarło – jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, wykonany z żebra hipopotama. Pochodzi z epoki neolitu. Odkryto je w czasie wykopalisk w Kadero.

A co proponuje Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim? 5 obiektów z wystawy “Pomiędzy przeszłością a teraźniejszością”, przy których warto zatrzymać się na nieco dłużej.

Więcej o akcji: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

W sobotę rusza też nowy cykl wykładów „Przygotowanie do wakacji – zanim spakujemy walizkę”. O godz. 15 (ul. Wodna 27, sala audiowizualna – II piętro) rozpocznie się spotkanie z kulturą i historią Peru. Gościem będzie Katarzyną Masin –  archeolog i podróżnik, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprezentujemy również trzy filmy dokumentalne jej autorstwa –  „Chachapoyas zaginiony lud Peru”, „Miasto zmarłych” oraz „Sarkofagi”.

Peru, kraj położony w Ameryce Południowej to niezwykle fascynujący zakątek naszego globu, do którego co roku przybywają liczni turyści, podróżnicy, archeolodzy i poszukiwacze skarbów. Jakie są powody tak ogromnej popularności tego miejsca, gdzie nadal można odnaleźć  nieznane plemiona, starożytne kultury, tajemnicze malowidła naskalne, monumentalne ruiny i grobowce.