W salonie ze Zdzisławem Szulcem

W przededniu 55. rocznicy śmierci Zdzisława Szulca, w piątek 28 marca o godzinie  18.00  Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza do Sali Groblicza na spotkanie w klimacie dawnego mieszczańskiego salonu muzycznego, którego bohaterem będzie właśnie Zdzisław Szulc.

To niezwykła postać, barwnie wpisana w dzieje naszego miasta – kolekcjoner, instrumentolog, prekursor muzealnictwa muzycznego, inicjator
i twórca pierwszego w kraju Muzeum Instrumentów Muzycznych. Z zawodu kupiec, ale także znany tenisista i działacz, czynny do połowy lat 30. XX wieku. Tę niezwykle bogatą w dokonania i barwną osobowościowo osobowość, jakże znaczącą dla poznańskiego muzealnictwa i polskiej kultury muzycznej, przywołają we wspomnieniach potomkowie rodziny, wraz z przyjaciółmi i muzykami, w klimacie dawnego mieszczańskiego salonu.

Dowiemy się, m. in.  
– o tym, jak młody Zdzich stawiał pierwsze kroki na korcie tenisowym,
– jak to witając pod Bazarem I.J. Paderewskiego w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego, poznał swoją wielką miłość
– nim został kupcem i kolekcjonerem, wziął jeszcze udział w wojnie polsko-bolszewickiej
– o swej wielkiej pasji, jaką były instrumenty  muzyczne, z której uczynił swój zawód (innymi słowy: jak zrobić interes życia, będąc na życiowym zakręcie …)
– jak wyglądały bale, kończące pierwsze Koncerty Sylwestrowe w poznańskim muzeum

Zdzisław Szulc ( 28 I 1895 – 29 III 1959)
Kolekcjoner, instrumentolog, prekursor muzealnictwa muzycznego, inicjator i twórca pierwszego w kraju Muzeum Instrumentów Muzycznych (ob. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Z zawodu kupiec, ale także znany tenisista i działacz, czynny do połowy lat 30. XX wieku.
W latach 20. odbył wiele podróży po Europie i Bliskim Wschodzie, a przywiezione stamtąd instrumenty muzyczne ujawniły jego pasję zbieracką. Prywatną kolekcję Szulca, ok. 120 obiektów, zaprezentowano publiczności Muzeum Miejskiego na wystawie w 1938 r.

Część jego zbiorów (80 obiektów) ocalałych z wojny, przekazana muzeum, stała się zalążkiem przyszłego Muzeum Instrumentów Muzycznych (powstało w 1945/1946 r.), którego Zdzisław Szulc został dożywotnim kustoszem. Jego zasługą były ważne wystawy, m.in. „Instrumenty Muzyczne”, „Pamiątki Chopinowskie”, „Skrzypce w Polsce”. Jako badacz prowadził dogłębne studia porównawcze instrumentów, opierając się na analizie archiwaliów, znalezisk archeologicznych i rekonstrukcji instrumentów. Rezultatem była m.in. teza o polskim pochodzeniu skrzypiec (rozwinięta następnie przez Włodzimierza Kamińskiego).

Zdzisław Szulc jest również autorem wielu publikacji, m.in. Słownika lutników polskich (Poznań 1953); zabiegał o ujednolicenie polskiej terminologii instrumentologicznej, opracował zasady konserwacji instrumentów. Uczestniczył w organizowaniu pierwszego krajowego konkursu lutniczego (październik 1949), a następnie I Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego (1957). Był współinicjatorem utworzenia Stowarzyszenia Lutników Polskich (1954; od 1980 ZPAL), organizował (od 1949) pierwsze w Polsce Koncerty Sylwestrowe (odbywają się w muzeum do dziś).