Muzeum Archeologiczne zaprasza na Dzień Kaukaski

Nauka tańca gruzińskiego, warsztaty dla dzieci o tematyce kaukaskiej, gruzińskie potrawy, wykłady o Czerkiesach i Czeczenach – to tylko niektóre atrakcje przygotowane na Dzień Kaukaski, który odbędzie się w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27) w sobotę 29 marca.

Będzie to spotkanie z fascynującą kulturą krajów Kaukazu, w ramach którego będzie można nauczyć się kroków tradycyjnego tańca gruzińskiego na warsztatach prowadzonych przez studentów z Gruzji, spróbować gruzińskich potraw, zagrać w popularną na Kaukazie grę planszową, zapisać swoje imię alfabetem gruzińskim, a może nawet nauczyć się kilku słów w tym języku.

Tylko tego dnia zapraszamy do obejrzenia wystawy unikalnych zdjęć ze Swanetii – jednego z najbardziej malowniczych regionów Gruzji.
– Każdy ze zwiedzających będzie mógł wziąć udział w konkursie wiedzy o Kaukazie z ciekawymi nagrodami. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne pt. „W bajkowym świecie Kaukazu” – wyjaśnia Magda Felis z Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, koordynatorka Dnia Kaukaskiego.

Odbędą się również wykłady popularnonaukowe, na których przybliżona zostanie Adżaria – autonomiczna republika w Gruzji, niektóre zaskakujące zwyczaje Czeczenów, a także  historia i bogata kultura Czerkiesów. Na zakończenie spotkania zaplanowano projekcję filmu „Buta”, który będzie można obejrzeć dzięki uprzejmości Ambasady Republiki Azerbejdżanu i zaangażowaniu Azerbejdżańskiego Centrum Kultury.

 
PROGRAM WYDARZEŃ:

Dziedziniec:
12:30 – warsztaty tańca gruzińskiego – Nino Kachakhidze, Tornike Tsomaia
14:30 – warsztaty tańca gruzińskiego – Nino Kachakhidze, Tornike Tsomaia
12:00 – 14:50 – Mały konkurs wiedzy o Kaukazie; karty z pytaniami można pobierać przy stoisku pod filarami z lewej strony od wejścia na dziedziniec muzealny. Losowanie odbędzie się o godzinie 15:00 na dziedzińcu muzealnym.
15:00 – losowanie nagród Małego konkursu wiedzy o Kaukazie
12:00 – 16:00  – kuchnia gruzińska – restauracja „Pod Cykadami”
– książki – obszar Kaukazu i Rosji – antykwariat „Mały Książek”
– gra Nardi, pismo gruzińskie – Irakli Tsikarishvili

Sala wystaw czasowych, wejście od dziedzińca:                
12:00 – 17:00 – wystawa zdjęć „Oblicza Kaukazu – Ziemia Swanów” – Wojciech Czamański

Sala dydaktyczna:
12:00 – 13:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci „W bajkowym świecie Kaukazu”
14:00 – 15:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci „W bajkowym świecie Kaukazu”
Na warsztaty obowiązują zapisy od 25 marca w kasie biletowej – bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie. Zajęcia odbędą się w grupie 20 osobowej.

Sala audiowizualna (II piętro):
12:00 – „Herbaciane pola Batumi – Adżaria wczoraj i dziś” – Maja Olędzka
13:00 – „Czeczenia – kaukaskie peryferia, czy część russkiego miru” – Agata Pendrak, Instytut Wschodni UAM
14:00 – „Czerkiesi – rosyjski podbój – wygnanie – współczesność” – Mateusz Chudziak, Instytut Wschodni UAM
15:15 – projekcja filmu „Buta” prod. Azerbejdżan – patronat: Ambasada Republiki Azerbejdżanu i Azerbejdżańskie Centrum Kultury