Niezłomni rycerze lasu powracają w baśni dla dzieci – spotkanie autorskie

W piątek 28 marca o godz. 11.00 w siedzibie poznańskiego Oddziału IPN  przy ul. Rolnej 45a odbędzie się uroczysty finał projektu edukacyjnego dla szkół podstawowych i gimnazjum wokół historii Żołnierzy Wyklętych połączony ze spotkaniem z autorkami książki „Rycerze lasu”, pierwszej w Polsce książki dla dzieci poświęconej Żołnierzom Wyklętym – panią Joanną Gajewską i Weroniką Zagułą.

Książka Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły „Rycerze lasu” to pozycja, której nie może zabraknąć na półce małego, kształtującego swój światopogląd Polaka. Historie ukrywających się w lesie partyzantów opowiedziane zostały z perspektywy dwóch chłopców – Bartka i Franka, którzy dzięki swojej odwadze i zaangażowaniu w walce o słuszną sprawę stają się prawdziwymi bohaterami.

Przedstawienie młodemu czytelnikowi skomplikowanej sytuacji powojennej Polski stanowi nie lada wyzwanie, ale autorki znalazły na to sposób. Obydwa opowiadania zostały napisane językiem zrozumiałym dla dzieci w wieku szkolnym. Przeplatające się w nich wątki przygodowe i historyczne tworzą wyjątkową całość, która intryguje, wzrusza i pobudza do refleksji. Liczne ilustracje stanowią dodatkową atrakcję dla najmłodszych czytelników. Dzieci mogą łatwo utożsamić się z narratorami, co sprzyja zrozumieniu atmosfery czasów podziemia niepodległościowego, choć minęło od nich już ponad pół wieku.

Warto opowiadać najmłodszym baśniowe opowieści o dzielnych rycerzach, warto zaznajamiać z nimi kolejne pokolenia, i uświadamiać, że rycerskość nie przeminęła wraz ze średniowieczem, że ideały tamtych czasów przetrwały stulecia. Bo taka jest właśnie historia żołnierzy wyklętych, historia prawdziwych bohaterów, prawdziwych rycerzy.

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił uczniów szkół podstawowych i gimnazjum do udziału w projekcie edukacyjnym poświęconym żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego. Projekt polegał na przeprowadzeniu w szkole gry „Żołnierze Wyklęci” i udokumentowaniu jej przebiegu w formie krótkiego filmu. Do projektu zgłosiło się 18 wielkopolskich szkół, m.in. Szkoła Podstawowa im. JP II w Kamieńcu, Szkoła Podstawowa im. gen. J. Wybickiego w Manieczkach, Szkoła Podstawowa nr 90 im. hr. Wł. Zamoyskiego w Poznaniu, Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Dublinie, Szkoła Podstawowa w Sowinie Błotnej, Szkoła Podstawowa w Radzewie, Zespół Szkół Katolickich w Trzciance, Gimnazjum we Wschowie.  

Powołany na mocy ustawy z 1998 r. Instytut Pamięci Narodowej zajmuje szczególne miejsce w procesie poznawania najnowszej historii Polski. Ważnym zadaniem, jakie postawił ustawodawca przed Instytutem Pamięci Narodowej jest jego działalność edukacyjna mająca na celu ukazanie młodemu pokoleniu Polaków trudnych kart najnowszej historii Polski lat 1939-1989. Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi swą działalność równolegle na trzech obszarach: edukacyjnym, naukowym i wydawniczym.