Wernisaż wystawy „Pomiędzy przeszłością a teraźniejszością”

Kilkadziesiąt prac artystycznych inspirowanych średniowiecznymi zabytkami odkrytymi na poznańskim Ostrowie Tumskim będzie można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 21 marca. Ich autorami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Wernisaż odbędzie się 21 marca (piątek) o godz. 19.00.

Dzieła powstały w wyniku wielomiesięcznej współpracy między instytucjami. Celem projektu było spojrzenie na odkryte na Ostrowie Tumskim zabytki oczami współczesnej sztuki i uświadomienie sobie wartości poznawczej okruchów przeszłości odkrywanych dzięki systematycznym i metodycznym badaniom archeologicznym.

– Drobne, niepozorne przedmioty  niosą ze  sobą wiedzę na temat czasów, w których kształtowały się początki  polskiej państwowości , a odpowiednie ich poznanie i odczytanie daje możliwość nie tylko poszerzenia wiedzy historycznej ale – przy braku źródeł pisanych z tego okresu – rewolucyjnych zmian w postrzeganiu najstarszych dziejów – wyjaśnia Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Jednym z celów zarówno projektu, jak i wystawy, jest uzmysłowienie podejścia człowieka do przedmiotu na przestrzeni 10 wieków jakie upłynęły od czasu wczesnego średniowiecza, różnic i podobieństw  postrzegania, wartościowania i estetyki.

Ze studentami przeprowadzono cykl spotkań, w czasie których żacy zapoznali się bezpośrednio z zabytkami, należącymi do sfery elitarnej i codziennej, tak aby zobrazowane zostały różne aspekty ludzkiej aktywności. Wśród nich były relikty rezydencji pierwszych władców Polski w postaci pozostałości surowca i wyrobów z pracowni złotniczej, kostek mozaikowych, okucia ksiąg, pieczęcie i narzędzia piśmiennicze z kancelarii książęcych oraz monety i broń. Druga kategoria zabytków- przedmioty codziennego użytku – zwierała naczynia gliniane, przybory tkackie i przędzalnicze, osełki, ozdoby pospolite w danym czasie i narzędzia.

Konkluzją spotkań było stwierdzenie, że biorąc pod uwagę rozpiętość tematyczną wszystkich zaprezentowanych obiektów, nieświadomie jesteśmy „producentami zabytków dla przyszłych pokoleń”, które na ich podstawie będą budować wiedzę dotyczącą naszych czasów.

Ostrów Tumski w Poznaniu jest wyjątkowym miejscem pod względem wartości historycznej i reliktów przeszłości, które niewidoczne w dzisiejszym krajobrazie wyspy, a odkrywane przez archeologię, są dokumentacją procesów dziejowych odbywających się tu od tysiąclecia.  

Wystawa potrwa od 21 marca do 4 maja 2014 r. Jej kuratorami są dr inż. arch.  Katarzyna Słuchocka z Politechniki Poznańskiej i Anna Połuboczek z Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Serdecznie zapraszamy!