Jeszcze Polska nie umarła – zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918 -1919

Muzeum Wojskowe zaprasza 11 lutego o godzinie 10 na warsztaty poświęcone historii hymnu polskiego, generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu oraz Powstania Wielkopolskiego.

Warsztat rozpoczną się przy konterfekcie generała dywizji Jana Henryka Dąbrowskiego, na którym jest przedstawiony w mundurze paradnym Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego i z Krzyżem Komandorskim Orderu Wojskowego Księstwa Warszawskiego – Virtuti Militari ( Cnocie wojskowej – dzielności żołnierskiej).
– Opowieścią o bohaterskim generale z „sercem i głową” ukażę z nostalgią fascynującą postać i fenomenalne losy jednego z najsławniejszych wodzów Polski – mówi Jędrzej Oksza-Płaczkowski, prowadzący zajęcia. – Na parterze muzeum, pełni powagi, z czcią przy podobiźnie generała z ok.1810 roku zaśpiewamy hymn Polski, a strofy  „ Marsz, marsz Dąbrowski…”  zamanifestują epopeję czasu  pełnej wiary, „że jeszcze nie zginęła”, – „Ojczyzna Obrońcy Swemu”.

Dokładny czas powstania Mazurka Dąbrowskiego nie jest znany. Prawdopodobnie powstał między 15 a 20 lipca 1797 r. w miejscowości Reggio  d’Emilia na północy Włoch. Nowa kompozycja została zaprezentowana przez autora na jednym z wieczornych spotkań żołnierzy legionowych lub na wieczorze pożegnalnym przed wymarszem legionów do Mediolanu, a zatem przed 21 lipca 1797 r.  Pierwotna treść Pieśni Legionów, zwanej od samego początku Mazurkiem Dąbrowskiego, zaczynała się słowami: „ Jeszcze Polska nie umarła,/Kiedy my żyjemy,/Co nam obca moc wydarła,/Szablą odbijemy”.

W drugiej części zajęcia mają na celu zapoznanie się z materiałami ikonograficznymi, pamiątkami, mundurami i bronią związaną ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 roku. Prezentacja genialnej postaci  pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941),  podkreśli rolę i znaczenie wybitnej jednostki w dziejach. Uczestnicy zapoznają się także z bardzo bogatą literaturą: książkami, albumami i publikacjami dotyczącymi tego heroicznego czasu. Ta historyczna wędrówka jest doskonałym uzupełnieniem zajęć do lekcji historii.