Muzeum Archeologiczne ma laser!

Użycie laserów najczęściej kojarzy się z medycyna, oczywiście jeśli chodzi o ich cywilne zastosowanie. Jednak okazuje się, że niezastąpione są także przy konserwacji zabytków. Jeden z takich właśnie laserów trafił do Muzeum Archeologicznego. To jedno z niewielu muzeów posiadających taki sprzęt.

Urządzenie umożliwia prowadzenie prac konserwatorskich metodami nieniszczącymi, drogą impulsowej ablacji laserowej, na zabytkach wykonanych niemal z każdego rodzaju materiałów:  metalu, skóry, kości, szkła, kamienia i ceramiki.

– Z pomocą lasera możemy oczyścić przedmioty z różnego rodzaju zabrudzeń, również w postaci kleju czy lakieru – wyjaśnia Jarosław Jaskulak, kierownik pracowni konserwacji zabytków w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. – Atutem naszego urządzenia jest szybkość działania i nie ingerowanie w substancję zabytkową w sposób mechaniczny, klasyczne metody konserwacji wymagają bowiem działania mechanicznego i chemicznego, które może mieć negatywny wpływ na powierzchnię zabytku. Nieinwazyjność stosowanych metod jest obecnie jednym z najważniejszych wymogów współczesnych badań i zabiegów konserwatorskich, który w pełni spełnia zakupione przez nasze muzeum urządzenie.

Laser eliminuje również zabrudzenia powodujące błędne wskazania przy wykonywaniu badań różnymi metodami fizykochemicznymi, w celu ustaleni składu lub czasu powstania.

Urządzenie Phoenix wyprodukowała angielska firma Linton. Zakup ten został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Całkowity koszt urządzenia wyniósł 120 tys. zł.