Mandolina i Jan Sebastian Bach? Tak! Festiwal Poznań Baroque zaprasza już po raz trzeci

Autor: Mateusz Borys, fot. M. Borys, mat. org.
REKLAMA
Drukuj

Festiwal z muzycznymi gwiazdami, ale też te gwiazdy kreujący. Już w listopadzie Poznań Baroque. Do naszego miasta zjedzie 100 artystów, którzy zaprezentują się w blisko 23 koncertach. Na 12 dni Poznań stanie się światową stolicą muzyki barokowej.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 2011 roku, przy okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tradycje spotkań z muzyką dawną udało się podtrzymać i w tym roku będzie on zorganizowany już po raz trzeci.
- Wymiar tego festiwalu już dawno wyszedł poza granicę Poznania – podkreśla Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania odpowiedzialny za kulturę. - W tym momencie to festiwal  międzynarodowy; coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.

A to wcale nie nie jest łatwe zadanie. Podobne festiwale, w podobnej formule organizowane są na całym świecie, stad też próba jego wyróżnienia na tle innych imprez:
- Na nasz festiwal zapraszamy prawdziwe gwiazdy muzyki dawnej oraz osoby będące mistrzami dla współczesnych wirtuozów. Do Poznania sprowadzamy też osoby, które jeszcze gwiazdami nie są, ale wszystko wskazuje na to, że będą – tłumaczy Cezary Zych, dyrektor artystyczny Poznań Baroque. - Stawiamy też bardziej na kameralne koncerty, choć nie wzbraniamy się od większych form muzycznych.

Jak przyznają organizatorzy tegoroczna edycja Poznań Baroque będzie swego rodzaju rehabilitacją instrumentów współczesnych, z którymi w muzyce dawnej rozstano się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Powodem było przekonanie, że dzieła barokowych kompozytorów pisane były na ściśle określony instrument i granie ich na innych stanowiło pogwałcenie arcydzieła.
- Muzyka żyje, kiedy muzycy mogą improwizować, stąd pomysł na powrót do instrumentów współczesnych – tłumaczy Zych. Taką współczesną odsłoną muzyki dawnej będzie koncert Avi Avitala, izraelskiego mandolinisty, który wraz z orkiestrą L'Autunno wykona utwory Jana Sebastiana Bacha.  
–  Z drugiej strony na koncertach będzie też można usłyszeć instrumenty z barokiem bardzo związane, ale dawno nie słyszane, jak choćby viola da gamba czy gitara barokowa – dodaje Zych.

Podczas festiwalowych wieczorów zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z całego świata - przyjadą goście z Kanady, Francji, Hiszpanii, Argentyny, Austrii, Włoch, Niemiec, Danii, czy Izraela. Barokową muzykę zaprezentują: włosko-irlandzki duet ArParla, duńskie trio Alpha, Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej (EUBO) ze Stefano Montanarim, kierowany przez Alexisa Kossenko zespół Les Ambassadeurs, z którym wystąpią bułgarska skrzypaczka Zefira Valova i szwedzki tenor - Anders Dahlin, ekscentryczne trio Los Otros, kanadyjski consort viol da gamba Les Voix Humaines Consort, lutnistka Monica Pustilnik z Argentyny, duet Nataša Mirković oraz Matthias Loibner, francuska harfistka Angélique Mauillon, jej brat, śpiewający barytonem, Marc Mauillon i niemiecka gambistka Friederike Heumann oraz hiszpański, rodzinny, złożony z trzech braci Zapico, zespół Forma Antiqva, z którymi zaśpiewa sopranistka Maria Espada. Nie zabraknie również polskich akcentów: usłyszymy Wrocławską Orkiestrę Barokową pod dyrekcją Jarosława Thiela, a Joanna Boślak-Górniok towarzyszyć będzie świetnie znanej w Poznaniu Bolette Roed.

W ramach Poznań Baroque odbędą się też spotkania przybliżające muzykę dawną. W kluboksięgarni Głośna znawcy opowiedzą o tym jak kształtowała się muzyka barokowa i jak dużo tej muzyki towarzyszy współczesnej kinematografii. Oddzielne spotkanie przewidziano też dla najmłodszych.

Poznań Baroque potrwa od 6 do 17 listopada. Więcej informacji oraz program imprezy można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA