Poznań City Center – budowa blisko końca

Do otwarcia Poznań City Center  pozostały 32 dni – oficjalne otwarcie zaplanowano na piątek 25 października. Wraz z otwarciem PCC  udostępniony zostanie parking na 1500 aut, nowe drogi oraz nowy przystanek tramwajowy.

Inwestor planuje zaprosić tego dnia mieszkańców i podróżnych do zrobienia pierwszych zakupów i skorzystania z szykowanych przez wielu najemców promocji oraz niespodzianek.

– Będzie też symboliczny klucz do PCC, który chcemy przekazać poznaniakom, składając go na ręce prezydenta Poznania – informuje Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy Trigranit. – Na dzień otwarcia będzie też gotowy dworzec autobusowy PKS. Czy przyjmie tego dnia pierwszych pasażerów zależy wyłącznie od spółki PKS – od tego, czy zdoła zamontować urządzenia niezbędne do sprawnej obsługi terminala.

Dwa dni wcześniej, 23 października, w dniu węgierskiego Święta Narodowego, w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona heroicznej postawie i pomocy, jaką poznaniacy udzielili w październiku 1956 roku walczącym z wojskami sowieckimi mieszkańcom Budapesztu. Pomysłodawcą upamiętnienia masowej zbiórki krwi i żywności urządzonej wówczas przez poznaniaków jest Instytut Węgierski w Warszawie. Tablica ma być prezentem węgierskiej firmy TriGranit dla poznaniaków, jako dowód uznania dla wspaniałej, choć często też okupionej ofiarami historii Poznania.

PCC nie będzie jednak żadnym pomnikiem czy też darem dla poznaniaków.
– Mamy ambicję, aby Wolne Tory i Zintegrowane Centrum Komunikacyjne stało się nowym centrum miejskim. Na 4 hektarach zaniedbanego przez lata terenu udostępniamy poznaniakom i gościom  w pełni uzbrojony i wyposażony, nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt. Dobrze skomunikowany z miastem, dostępny dla pasażerów MPK i PKP oraz PST. Pod jednym dachem dwa dworce (PKP i PKS), trzykondygnacyjny parking na 1500 aut, ponad 200 sklepów najbardziej znanych marek, oryginalne kawiarnie i restauracje, klub fitness – wymienia Terlecki. – Na terenie całego PCC będzie też bezprzewodowa sieć wi-fi. Do tego licząca 3 km sieć nowych ścieżek rowerowych, parking rowerowy, 2,5 km nowych dróg, przystanek tramwajowy. Będzie też bezpieczne, bezkolizyjne przejście podziemne, z wydzieloną ścieżką rowerową, włączone w system miejskiego monitoringu. Docelowo w PCC pracę znajdzie blisko 1,5 tys. osób, będzie to więc spory zakład pracy, źródło dochodów dla właścicieli lokali, a dla miasta źródło podatków.
 
Terlecki ujawnia, że inwestor jest blisko końca procesu komercjalizacji powierzchni handlowej, wynoszącej blisko 60 tysięcy metrów kwadratowych.

– Na dzisiaj mamy wynajęte łącznie w umowach i listach intencyjnych blisko 87 % powierzchni. Jak na obecne uwarunkowania ekonomiczne i rynkowe to bardzo dobry wynik, świadczący o potencjale Poznań City Center i zauważalnym od samego początku poznańskiej inwestycji zaufaniu najemców – przekonuje Terlecki. – Podpisaliśmy właśnie umowę z drugim operatorem sportowym w Centrum – Martes Sport – który zajmie powierzchnię 825 metrów kwadratowych na drugim poziomie galerii. Otwarcie sklepu planowane jest w pierwszej połowie grudnia. Tym samym zamknęliśmy tzw. „anchoring” projektu. Była to ostatnia umowa z kluczowym najemcą, jaką mieliśmy podpisać.

Wewnątrz budynku Poznań City Center, na parkingu oraz nowym dworcu PKS trwają ostatnie prace wykończeniowe. Lada dzień obiekt powinien zostać zgłoszony do odbiorów technicznych. Ukończono już budowę 2,5 kilometrów nowych dróg wokół Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, na ukończeniu są jeszcze tylko fragmenty dróg dojazdowych do nowego skrzyżowania ulic Przemysłowej, Matyi i Towarowej. Dobiega końca budowa przejścia podziemnego pod ulicą Matyi, obecnie układana jest tam posadzka, działają już wszystkie instalacje odwadniające, które zdały pierwszy egzamin podczas ostatnich, intensywnych opadów deszczu. Gotowy jest już nowy przystanek tramwajowy, który będzie nosił nazwę “Zintegrowane Centrum Komunikacyjne”. Zamontowano tam już pojemne, przeszklone windy.