Jeszcze więcej sklepów - na Franowie!

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
Drukuj

850 metrów sześciennych betonu i 690 ton stali - tyle trzeba było materiałów, aby zbudować pasaż handlowy naprzeciwko sklepu sieci Ikea na poznańskim Franowie. Powstały w ten sposób Park Handlowy Franowo jest największym skupiskiem sklepów wielkopowierzchniowych w Poznaniu.

Powierzchni handlowych w Poznaniu nie brakuje - mówi się nawet o tym, że w stolicy Wielkopolski jest ich zbyt dużo - jednak nie przeszkadza to w tworzeniu nowych sklepów. Już wkrótce powiększy się powierzchnia Parku Handlowego Franowo, w skład którego wchodzą m.in. sklepy Ikea, Jula oraz Decathlon. Dzięki temu sam park handlowy (bez centrum handlowego M1) będzie miał powierzchnię aż 80 tys. metrów kwadratowych!

Jest to o tyle niezwykłe, że cały teren ze sklepami na Franowie znajduje się dość daleko od centrum miasta. Przez to wielokrotnie był skazywany "na pożarcie" przez nowsze centra handlowe, takie jak Plaza, Malta czy chociażby Stary Browar. Jednak Mikael Andersson, dyrektor zarządzający Inter Ikea Centre Group (inwestor PH Franowo) jest przekonany, że rozbudowane centrum handlowe poradzi sobie na poznańskim rynku.

- Za każdym razem, gdy przygotowujemy nową inwestycję, patrzymy na możliwości i potencjał. Nad rozbudową parku pracowaliśmy od kilku lat i myślimy, że nasze centrum przyciągnie poznaniaków. Uważamy, że Poznań ma jeszcze spory potencjał pod tym względem nawet pomimo tego, że obecnie ludzie ostrożniej wydają pieniądze - przekonuje Andersson.

Rozbudowany park handlowy ma pewną przewagę nad konkurencją, jaką jest np. otwierane wkrótce centrum handlowe Poznań City Center. Na Franowie bowiem zlokalizowano sklepy wielkopowierzchniowe (o powierzchni co najmniej 500 metrów kwadratowych), których raczej nie spotkamy w centrum miasta. Przez to też ich powstanie może być mniej szkodliwe dla tkanki miejskiej, niż PCC czy też dowolny inny moloch handlowy.

W Parku Handlowym Franowo od 25 września dostępne będą sklepy marek Bel-Pol, RTV Euro AGD, Sports Direct, Jysk i Smyk, a wkrótce również Maxi Zoo. Otwarty jest już sklep Jula. Łącznie poznaniacy będą mogli skorzystać z oferty 29 sklepów. Uporządkowano również cały układ drogowy przy sklepach - powstały nowe drogi i ciągi piesze, ustawiono ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Zasadzono również ponad 500 drzew oraz 20 tys. krzewów, a także zagospodarowano trawniki o powierzchni 40 tys. metrów kwadratowych.

W dniu otwarcia nowego pasażu - 25 września - odbędzie się akcja charytatywna. Klienci sklepów będą mogli za złotówkę zakupić specjalną torbę. Dochód ze sprzedaży 10 tys. toreb w całości przeznaczony zostanie na leczenie Michała, mającego 3 lata podopiecznego Fundacji Serce Dziecka.

To nie koniec inwestycji handlowych na Franowie - wkrótce rozbudować (o ok. 8 tys. metrów kwadratowych) ma się również centrum handlowe M1. Przedstawiciele Parku Handlowego Franowo natomiast nie wspominają o dalszych inwestycjach - ujawniają jedynie, że wkrótce trzeba będzie przebudować najstarszą halę, w której obecnie znajduje się sklep Carrefour.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA