Meble miejskie? Tylko z katalogu

Miejscy urzędnicy opublikowali kolejną wersję katalogu mebli miejskich, obejmującego rekomendowaną do ustawienia w naszym mieście małą architekturę. Niektóre propozycje są… zaskakujące.

O tym, że mała architektura w Poznaniu dotychczas nie miała najlepszej passy, można się łatwo przekonać podczas każdego spaceru w miejskiej przestrzeni – i chociaż najnowsze ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe są już w większości dobrze oceniane przez poznaniaków, to jednak nadal nie brakuje żółtych (i przerdzewiałych) barierek, pomarańczowych koszy na śmieci czy też typowo parkowych ławek w samym centrum miasta.

Na zmianę takiej sytuacji miało wpłynąć stworzenie katalogu mebli miejskich, jednak jego pierwsza wersja doczekała się sporej krytyki – były w nim bowiem umieszczone wszystkie meble miejskie, jakie można znaleźć w Poznaniu. Na szczęście w drugiej wersji katalogu, którą już można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Miasta Poznania, panuje już większy porządek. Co więcej, niektóre z propozycji mocno zaskakują swoją nowoczesnością.

Obiekty w katalogu są podzielone nie tylko na poszczególne kategorie (ławki, wiaty przystankowe, nośniki informacji, obudowy zieleni, itp.), ale też pod względem proponowanej lokalizacji, a także tego, czy dany obiekt już istnieje, czy też jest dopiero propozycją lub projektem. W katalogu bowiem znalazły się też prace wyłonione w przeprowadzonym przez miejskich urzędników konkursie na meble miejskie.

Zaskakiwać może nowoczesność niektórych obiektów – jak np. szary, prosty pawilon handlowy, który jednak ma bardzo nowoczesny projekt: stalowe profile połączono w nim z drewnianym tarasem. Niespodziankę znajdziemy również w części dotyczącej przystanków – jest tam bowiem wiata przystankowa staromiejska. W części poświęconej ławkom i siedziskom zaskakuje ławka, przy której projektant wyraźnie inspirował się… nowym poznańskim dworcem głównym PKP.

Czy (lub kiedy) nowe meble miejskie pojawią się na ulicach Poznania – tego nie wiadomo. Warto jednak czekać na nie z niecierpliwością. Miejmy nadzieję, że urzędnicy nie spoczną na laurach i dalej będą pracować nad rozwomej katalogu mebli miejskich.

Czytaj także:

Ruszył konkurs na meble miejskie